Tommy Myllymäki

Tommy Myllymäki 2025

Från mormors nävgröt i Finland till en silverplats i världens mest prestigefyllda kocktävling. Möt Tommy Myllymäki, en av Sveriges bästa kockar!

Han syns överallt, Tommy Myllymäki. Med oräkneliga vinster i sin bakficka, från vinnare i Årets Kock och Kockarnas kamp till ärofylld silver - och bronsmedaljör i den omtalade kocktävlingen Bocuse d'Or i Lyon i Frankrike.

Vill du gå Tommys såskurs? Klicka här

I TV-rutan har vi sett hans briljerande kokkonster i bland annat Kockarnas kamp, TV4 Nyhetsmorgon och Kökets middag. Konster som han även satt på print i de storsäljande böckerna "Fisk och skaldjur", "Såser" och "Grönsaker, tillbehör och garnityr".

Tävlingsmänniskan Tommy har gått från klarhet till klarhet i gastronomins fotspår. Vill du uppleva Myllymäkis rätter kan du besöka hans stjärnkrogen Aira. 

Hos oss i Köket kan du självklart laga Tommys recept, allt från klassisk husmanskost till gourmét à la Myllymäki.

Annons

Köp Tommys böcker!

bok såser portrait

Nyhet! Köp Tommys senaste bok på temat såser.

Såser

Tommy Myllymäki

Köp boken här
bok myllymäkis menyer portrait

Nyhet! Köp Tommys nya kokbok

Myllymäkis menyer

Tommy Myllymäki

Köp boken här

Senaste från Tommy Myllymäki

POPULÄRT
Fläskstroganoff med citron och kummin NY
Tommy Myllymäki 2025
POPULÄRT
Stekt fläskkotlett med sirapsstuvad vitkål NY
Tommy Myllymäki 2025
POPULÄRT
Stekt fläsk med pimpad hoisinsås NY
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.5 av 5 (15 röster)

Stekt fläsk med pimpad hoisinsås

Tommy Myllymäki
25 min
POPULÄRT
Gräddsås
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.6 av 5 (14 röster)

Gräddsås

Tommy Myllymäki
Kyckling i ugn med saffran och citron

Myllymäkis enkla vardagsmat

Vad sägs om en klassisk biff stroganoff, krämig paprikapasta eller frasig lax med sojadressing?
Bli en mästare på såser - miljö

Få till den perfekta såsen med Tommy Myllymäki

Skär sig bearnaisen? Eller undrar du vilket vin som blir bäst till rödvinssåsen? Tommy Myllymäki har svaren >>
Presenteras av Kökets kurser
Grillad fläskkarré med currysmör och rostad potatis

God helg med god mat från Tommy Myllymäki

Förrätter, huvudrätter och efterrätter som får det att vattnas i munnen.

Fler av Tommy Myllymäkis recept

POPULÄRT
Fläskstroganoff med citron och kummin NY
Tommy Myllymäki 2025
POPULÄRT
Stekt fläskkotlett med sirapsstuvad vitkål NY
Tommy Myllymäki 2025
POPULÄRT
Stekt fläsk med pimpad hoisinsås NY
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.5 av 5 (15 röster)

Stekt fläsk med pimpad hoisinsås

Tommy Myllymäki
25 min
POPULÄRT
Gräddsås
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.6 av 5 (14 röster)

Gräddsås

Tommy Myllymäki
POPULÄRT
Larb – fläskfärs med solroskärnor
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.5 av 5 (23 röster)

Larb – thailändsk färssallad

Tommy Myllymäki
30 min

Tommys populära såser

Mer från Myllymäki

Fläsk med lök i söt och syrlig kryddsås NY

Myllymäkis enkla vardagsmat

Piffa upp vardagsmiddagarna med hjälp av Tommys läckra recept.
Tommy Myllymäki såser närbild

Såskurs med Tommy Myllymäki

Här berättar han om onlinekursen "Bli en mästare på såser".
Presenteras av Kökets kurser
Grillad fläskkarré med currysmör och rostad potatis

God helgmat med Tommy Myllymäki

Gör helgen till en god helg och laga något extra smarrigt med stjärnkocken Tommy Myllymäkis recept.

Missa inte våra populära nyhetsbrev!

Läs mer om Kökets personuppgiftspolicy

Läs mer om Tommy och hans mat