Grönkålspaj med getost och valnötter

Kökets topp 10 Instagramrecept 2020

Kökets Instagram är en inspirerande plattform där du dagligen får tips om mat, bak och dryck i säsong! Missa inte de senaste recepten från TV eller alla recept till kanelbullens dag!

1. Saffransgifflar med vaniljkräm

Saftiga gifflar med saffran och en len vaniljkräm. Riktigt enkla att baka och de blir ljuvligt goda!

2. Hasselbackspotatis med löjrom och smetana

Hasselbackspotatis med löjrom och smetana är ett stående inslag på Stefans restaurang Hantverket. Och vi förstår varför - så otroligt gott och lyxigt!

3. Morots- och halloumibiffar

Receptet är ur boken "Det goda livet". Dessa enkla vegobiffar gör du med riven morot och halloumi. En fräsch mynta­ tsatsiki till det och så klyftpotatis eller bulgur.

4. Kladdkaka med dulce de leche

Kladdkaka med dulce de leche
Det här är en riktig dröm för dig som älskar dulce de leche! Kola och choklad i kubik!

5. Kladdkaka med jordnötskola

Denna snickerskladdkaka både ser ut och smakar som en snickers, ni vet den där söta chokladbiten som innehåller choklad, jordnötter, nougat och seg kola. /Frida ![](https://img.koket.se/original/kladdkakor-deluxe-omslag.jpg) Receptet kommer från boken _Kladdkakor deluxe_ av Frida Skattberg.

6. Grönkålspaj med getost

En vegetarisk paj med grönkål, lök, getost och valnötter. Det blir en perfekt kombination av smaker!

7. Roys saffransbullar med fördeg

Saftiga lussebullar fyllda med mandelmassa, vanilj och smör. Genom att använda fördeg blir lussebullarna blir de saftigare och håller bättre.

8. Sallad med brysselkål, nötter och mögelost

En god sallad med julens godaste råvaror - brysselkål, dadlar, mögelost och valnötter! Testa även Lisas [Citrussallad med granatäpple och persilja!](/citrussallad-med-granatapple-och-persilja)

9. Vit chokladpaj med färska jordgubbar

Den här pajen med vit choklad och färska jordgubbar är riktigt enkel att baka och blir drömlikt god!

10. Kolapaj med lingon

Krispig botten med brynt smör, en söt kolasås och ett fluffigt täcke av len grädde gör den här pajen oslagbar! Toppa med lingon och det blir en riktigt julig dessert. **Tips!** Karamelliserad kondenserad mjölk finns att köpa färdig. Vill man göra själv köper man sötad kondenserad mjölk och kokar hela burken i en kastrull med vatten. Se till att burken är täckt med vatten hela tiden. Burken ska koka i 2 timmar. Låt svalna innan du öppnar burken.

Godsaker från Instagram!

NYHET
Albins macka extra allt ny
Albin Edberg Köket 2025
Betyg: 5 av 5 (2 röster)

Albins macka extra allt

Albin Edberg
40 min
NYHET
Tonkatsu på kyckling med svartkålssallad
Tina Nordström KM
NYHET
Enkel pastagratäng med pesto
Dante Zia Kökets middag 2023 NY
Betyg: 4.6 av 5 (7 röster)

Enkel pastagratäng med pesto

Dante Zia
35 min
NYHET
Hel kyckling i ugn med gräddig sås
Catarina König KM2023
Betyg: 5 av 5 (5 röster)

Hel kyckling i ugn med gräddig sås

Catarina König
1 h 15 min
NYHET
Sockerkaka med kokos och citron
Camilla H porträtt KH2024
NYHET
Toms gubbröra på knäcke
Tom Sjöstedt SMK 2025
Betyg: 4.5 av 5 (4 röster)

Toms gubbröra på knäcke

Tom Sjöstedt
Zeta Pinsa med citronkräm, sparris och kallrökt lax
NYHET
Koreansk kålpudding
Jennie Walldén KM
Betyg: 5 av 5 (9 röster)

Koreansk kålpudding

Jennie Walldén
1 h 10 min
POPULÄRT
Påskdessert i glas NY
Köket .se kocksida
Betyg: 4.8 av 5 (13 röster)

Påskdessert i glas

Köket.se
10 min
POPULÄRT
Matjessallad med brynt smör och kavringskrisp 2
stefan ekengren profilbild ny
POPULÄRT
Enkel ostpaj med gräslök
Siri Barje 2016
Betyg: 4.8 av 5 (10 röster)

Enkel ostpaj med gräslök

Siri Barje
1 h
Pistage- och halloncheesecake
Roy Fares KH2024
Betyg: 4.7 av 5 (6 röster)

Pistage- och halloncheesecake

Roy Fares
Smörgåstårta med smaker från Medelhavet
Nazuk Turdieva
Chili med korianderris och pico de gallo
Olivia Leksell
Bageldipp med lax
Köket .se kocksida
Betyg: 5 av 5 (1 röster)

Bageldipp med lax

Köket.se
10 min
ENKELT
Lasagnesoppa med ricottakräm
Helan shabani profilbild
Betyg: 5 av 5 (1 röster)

Lasagnesoppa med ricottakräm

Helan Shabani
40 min