Saffransgifflar med vaniljkräm
Saffransgifflar med vaniljkräm
13 ingredienser
1 h + tid i kyl och jäsning
Saftiga gifflar med saffran och en len vaniljkräm. Riktigt enkla att baka och de blir ljuvligt goda!
Ingredienser
Deg
- 0,5 g saffran [1 förp]
- 1 msk strösocker
- 1 msk cognac, alt vodka eller citronsaft
- 3 dl mjölk, kall
- 1 msk torrjäst
- 0,5 dl vit sirap
- 7-8 dl vetemjöl
- 100 g smör, rumstempererat
- 0,5 tsk salt
Fyllning
- 100 g smör, i rumstemperatur
- 4,5 msk strösocker
- 1 msk vaniljpaste, eller vaniljsocker
Garnering
- florsocker
Gör så här
Deg
- Blanda saffran, 1 msk strösocker och cognac (alt vodka eller citronsaft) i en liten skål. Låt stå minst 5 minuter.
- Blanda alla ingredienser till degen förutom smöret i en assistent. Kör på medelhastighet i ca 10 minuter eller tills degen är väl blandad. Tillsätt smöret och kör maskinen på hög hastighet i ytterligare 10 minuter.
- Olja lätt en stor bunke och lägg degen i den. Plasta in och ställ degen kall över natten eller minst 6 timmar.
Fyllning
- Blanda alla ingredienser till fyllning.
Gifflar
- Dela den nu jästa degen i 3 lika bitar. Kavla till rundlar på ca 25 cm och dela med en kniv eller pizzaskärare i 6 bitar. Lägg en tesked fyllning på varje degbit (triangel), på den breda sidan och rulla ihop försiktigt mot spetsen.
- Lägg gifflarna på bakplåtspapper på plåt med spetsen neråt. Låt dem jäsa till dubbel storlek, minst 30 minuter. Sätt under tiden ugnen på 200 grader.
- Grädda gifflarna i mitten av ugnen för ca 8–10 minuter tills de har fått lite färg. Sikta över florsocker.