Premiär för årets första färskpotatis
Färskpotatisen är en av de tidigaste primörerna och alltid lika efterlängtad. Den är i säsong mellan maj till augusti och uppskattas för sin söta smak och tunna skal och vi äter den gärna kokt med en klick smör, smörslungad, i potatissalladen eller varför inte ugnsrostad till grillat.
Svensk Potatis höll tillsammans med Potatisodlarna idag färskpotatis premiär i Torekov.
– Det har varit en tuff vår med både mycket blåst med många flera frostnätter som försenat odlingen jämfört med i fjol, säger Arnold Ebbesson, Ebbessons Lantbruk AB i ett pressmeddelande från Sydgrönt.
300 kronor kilot
Priset på den allra första färskpotatisen förväntas ligga kring 300 kronor per kilo, vilket är normalt för säsongens absolut första skörd, skriver Coop. I takt med att tillgången ökar kommer priset snabbt att sjunka och göra produkten tillgänglig för fler.
– Det här är en klassisk premiärprodukt där efterfrågan alltid överstiger tillgången i början. Men inom några veckor har vi betydligt större volymer och då blir färskpotatis en självklar del av vardagen för många hushåll, säger Sandra Lasson, kategorichef Frukt & Grönt på Coop Sverige.
Snart mer tillgänglig
Allt eftersom vädret blir varmare kommer potatisodlare kunna skörda större volymer. Inom några veckor finns även tvättad färskpotatis tillgänglig, och därefter under hela den svenska frilandssäsongen.





















