Pommes, potatisbullar och pyttipanna - vi älskar potatis! Här är 8 enkla, snabba recept med svensk potatis från Felix.
Om Sverige hade en nationalknöl så skulle det vara potatisen - så underbart god i alla dess former! Visste du att alla Felix potatisprodukter är gjorda på potatis som kommer direkt från svenska gårdar? Toppen tycker vi. Varje år odlar Felix potatis på cirka 600 hektar - det är ungefär lika stort som 850 fotbollsplaner och ger hela 35 000 ton potatis! De odlar mer än 7 olika potatissorter som alla har sin egen textur och unika smak. Alla dessa potatisar blir noggrant utvalda med omsorg, för att sedan förvandlas till välsmakande potatisprodukter i hjärtat av Skåne.
Att odla potatis är ett sätt att leva och tänka på. Trots olika traditioner och tillvägagångssätt förenas alla Felix lokala odlare i kärleken till den svenska maten och närodlade råvaror. Håll därför utkik efter Felix klimatstämpel när du handlar i din matbutik. Genom att redovisa produkters klimatavtryck vill Felix göra det lättare att välja klimatsmart mat.
Läs mer här
Det har nog inte undgått någon att maten vi väljer har en påverkan på klimatet. Frågorna är stora och det kan vara svårt att veta vad som faktiskt gör skillnad. Här tipsar vi om hur du med små medel i vardagen kan göra en betydande insats för miljön.