Krämig kantarellsoppa från schlättens skog

Foto: TV4
Krämig kantarellsoppa från schlättens skog
14 ingredienser
30 m
En klassisk kantarellsoppa fast med en liten tvist av Madeira och rosépeppar. Soppan serveras tillsammans med krispiga parmesan- och timjanchips.
Dryck: Stoneleigh Marlborough Chardonnay 2014, ett fylligt & smakrikt vitt vin.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
Parmesanchips
- 2 dl parmesanost, riven
- 1 dl färsk timjan, finhackad
Kantarellsoppa
- 2 schalottenlökar
- 1-2 msk smör
- 3 dl trattkantareller
- 2 msk vetemjöl
- 7 dl köttbuljong, kraftig [2 st tärningar]
- 2 dl vispgrädde
- 1 dl crème fraîche
- 2 msk kinesisk soja
- 3-5 korn rosépeppar, krossade
- 3 msk madeiravin
- 2 krm salt
- 1 krm svartpeppar
Gör så här
Parmesanchips
- Sätt ugnen på 200 grader.
- Blanda den rivna parmesanen med finhackad timjan i en bunke. Häll ut blandningen på en plåt med bakplåtspapper och forma till en fyrkantig platta ca 20x10 cm.
- Sätt in plåten när ugnen är varm och rosta chipsen i ca 2,5 minuter. Ta ut plåten och låt ostplattan kallna, skär sedan i valfri form.
Kantarellsoppa
- Finhacka och fräs schalottenlöken i smör. Lägg i svampen och låt fräsa i några minuter till. Pudra över mjöl och späd ut med buljongen. Tillsätt de övriga ingredienserna och låt soppan sjuda i ca 10 minuter. Smaka av med salt och peppar.
- Servera soppan tillsammans med parmesanchipsen.