Hurra för helg! Kyckling är toppenbra (och ändå rätt billig) helgmat och när rätten dessutom sköter sig själv i ugnen finns inget att klaga på. Här är våra bästa recepttips.
Kycklingfiléer i kryddig marinad som ugnsrostas tillsammans med tomater på kvist samt skivad zucchini. Enkel och hälsosam vardagsmat!
**Tips!** Lägg kycklingen i marinaden kvällen innan eller på morgonen, så får den mycket smak och du får maten ännu snabbare på middagsbordet.
Kryddblandningen zaatar gjord på oregano, sumak och sesamfrön är en populär smaksättare i Mellanöstern. Här används den för att ge smak åt kycklinglår som tillagas i ugn. Till serveras en lättlagad couscoussallad med krispiga gröna bönor.
Tips! Sumak är en syrlig krydda av torkade bär som är vanlig i Mellanöstern.
Ugnstekta kycklinglår marinerade med en vitlök- och sesammarinad serveras med en koreansk coleslaw.
Se & gör [hemgjord majonnäs som Tommy Myllimäki!](/majonnas-se-gor)
Grüner Veltliner är Österrikes stolthet! Det är landets mest odlade druva och älskas för sin pigga syra, fruktiga toner och peppriga lilla twist. Vi på redaktionen tycker det här är ett vin som förtjänar mycket mer uppmärksamhet - inte bara för att vi gillar den friska goda smaken utan för att det är ett vin där man verkligen får valuta för pengarna.