Tunnbrödsrulle med korv och räksallad
Tunnbrödsrulle med korv och räksallad
19 ingredienser
40 m
En älskad klassiker i proffskock-version! Merquezkorv, snabbsyrad gurka, potatismos och krämig räksallad med körvel, dill, citron och ängsyra.
GrillaHusmanskost och receptklassikerKorvMackor/wrapsPotatis, Kökets bästa receptSvensk/nordisk matVardagsmiddag
Se Tom Sjöstedt laga receptet

Ingredienser
Snabbsyrad gurka
- 1 gurka, slarvskalad
- 0,5 dl ättika
- 1 dl strösocker
- 2 dl vatten
potatismos
- 500 g fast potatis
- 2 dl mjölk
- 100 g smör
- salt
Räksallad
- 400 g räkor utan skal
- 1 knippe dill
- 1 knippe körvel
- 1 knippe gräslök
- 50 g färsk ängsyra
- 2 dl majonnäs
- 1 citron, skalet
- salt
Servering
- 8 tunna merquezkorvar
- 8 tunnbröd
- isbergssallad, i mindre bitar
Gör så här
Snabbsyrad gurka
- Skiva gurkan tunt på mandolin. Vispa ättika, socker och vatten så det löser sig. Lägg ner gurkan och låt ligga så länge som möjligt. Gärna över natten.
Potatismos
- Skala och koka potatisen mjuk i saltat vatten. Pressa potatisen och blanda med mjölk och smör. Smaka av med salt.
Räksallad
- Skala räkorna och hacka alla örterna. Blanda alla ingredienser till en röra och smaka av med salt.
Servering
- Snitta korven liten så blir det fint och korven blir klar lite snabbare. Grilla eller stek korvarna tills dom är klara i mitten. Ett par minuter på varje sida.
- Lägg isbergssallad, potatismos, gurkan, räksallad och korven i tunnbröd och vik ihop.