Odla i äggskal
Foto: Alamy Stock Images

Odla krasse och kryddväxter i äggskal

Ett enkelt och påskigt odlingspyssel som passar alla

Påsken är här och vad passar då bättre än ett enkelt och roligt påskpyssel som dessutom är miljövänligt och fint? Det enda som behövs är äggskal, en äggkartong, jord och några frön.
Odla krasse och kryddväxter i äggskal
Foto: Alamy Stock Photo

Odla i äggskal är ett pyssel som passar hela familjen. Man kan odla fina plantor eller kryddor som gräslök, basilika och koriander i äggskal. När det är dags att plantera om plantorna kan man bara krossa äggskalen lite lätt och sedan sätta ned dem i rabatten eller i en större kruka. (Och givetvis går det att förså andra växter genom att trycka ner ett frö i lite jord i ett äggskal)

Så gör du

Odla krasse och kryddväxter i äggskal1
  1. Använd upp äggen och se till så bara toppen av varje ägg är krossat, så du kan använda dem i pysslet.

  2. Gör rent äggskalen med vatten, se till att det inte finns några äggrester kvar.

  3. Picka hål i botten av varje äggskal med hjälp av en nål eller en provsticka så du inte råkar dränka plantorna med vatten.

  4. Fyll äggskalen med odlingsjord, fukta jorden och lägg i fröna.

  5. Lägg därefter lite mera jord över fröna.

  6. Lägg varje ägg i äggkartongen och ställ sedan äggkartongen med äggskalen på en solig plats vid fönstret.

  7. Vattna plantorna regelbundet.

Publicerad: 2026-05-03

Fler tips!

Kökets trädgård källsida

Kökets trädgård

Kökets trädgård är ett odlings- och matprogram med prisade kocken och odlingsentusiasten Paul Svensson. Programmet visas varje fredag klockan 11:20 i Nyhetsmorgon.
Odla och ta hand om bärbuskar

Så tar du hand om bärbuskarna - från odling till skörd!

Visst är det mångas dröm att kunna gå ut i trädgården eller kolonilotten och plocka egna solmogna bär. Att odla egna bär är faktiskt ganska enkelt, här är några grundläggande steg för hur du kommer igång.
Pauls örtsalt

Årets örtsalt

Det är ren lyx att kunna ta fram sitt hemmagjorda örtsalt gjort på örter från den egna trädgården. Här bjuder Paul på ett av sina favoritrecept!
Saft på rallarros

Saft på trädgårdens blommor, bär och frukter

Syren, pion, citron, fläder, magnolia, rallarros och maskros. Här är recepten som får dig att titta med nya ögon på din prunkande trädgård och ogräsfyllda diken!

Missa inte våra populära nyhetsbrev!

Läs mer om Kökets personuppgiftspolicy