Gittans kanariska gazpacho

Foto: TV4
Gittans kanariska gazpacho
18 ingredienser
20 min + 2 h
Spansk vardagssoppa, toppad med paprika, gurka och några klipp av basilika. Bruten med lite röd mojosås och honung. Serveras iskall.
**Dryck
**Öl, torrt vitt vin eller vitt mousserande vin.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
Soppa
- 600 g tomat, sköljda och skurna i stora bitar
- 0,5 gurka, skalad, kärnorna urtagna och skuren i stora bitar
- 1 röd paprika, sköljd, kärnorna urtagna och skuren i stora bitar
- 0,13 rödlök, skalad och skuren i stora bitar
- 1 klyfta vitlök, skalad och pressad
- 6 färska basilikablad, sköljda
- 0,5 msk honung
- 100 g tomatpuré
- 2 msk ev röd mojosås,
- 2 msk rödvinsvinäger
- 0,75 dl olivolja
- 2 tsk salt
- 2 krm svartpeppar
- 1 grönsaksbuljongtärning
- 2 dl vatten
garnityr
- 1 msk röd paprika, skalad och urtagen och skuren i små kuber
- 1 msk gurka, skalad och urtagen och skuren i små kuber
- 6 blad basilika, sköljda och klippta i strimlor
Gör så här
- Soppa
- Lägg alla grönsaker i en matberedare tillsammans med basilikablad, honung, tomatpuré, mojosås, rödvinsvinäger, olivolja, salt och peppar. Kör till en tjock soppa.
- Koka upp buljongtärningen i 1-2 dl vatten och späd soppan med buljongen till den konsistens du önskar. Smaka av med salt, peppar och eventuellt även med honung, tomatpuré, mojosås, vinäger, olivolja och/eller buljong.
- Ställ kallt, minst två timmar, gärna över natten.
- Servering
- Kör soppan med en stavmixer. Fördela soppan i små kalla skålar. Lägg garnityret i mitten av varje skål. Rita en ring runt garnityret med änden på en sked eller droppa lite olivolja som dekoration runt garnityret.