Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt
Foto: Charlie Drevstam

Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt

Snabbnudlar med smör och parmesan är en av Tommy Myllymäkis oväntade favoriter. I nya kokboken ”Vardag” visar han upp en mer avslappnad sida av sig själv – långt från perfekta finkrogen. – Man ska inte äta dålig mat hela tiden, men man kan ta lite shortcuts, säger han.

Tommy Myllymäki, 48, har tillhört den svenska kockeliten i många år. Men när han är ensam hemma är det långt ifrån avancerad matlagning som gäller.

En av vardagsfavoriterna är snabbnudlar – på eget sätt.

– En klick smör, själva kryddan och vatten så blir nudlarna som en pasta Alfredo. Sedan vänder jag bara ner lite parmesan. Väldigt, väldigt gott.

Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt - potatis
Tommy äter ett enkelt mål mat i sin favoritfåtölj.Foto: Charlie Drevstam

Han konstaterar själv att det kanske inte är maten han som stjärnkock borde rekommendera andra att leva på.

– Det är väldigt underskattat att göra snabbnudlar som en pasta. Kanske inte det man rekommenderar, men en guilty pleasure som jag verkligen uppskattar.

Andra kvällar kan middagen bli ännu enklare. Just nu har han fastnat för olika sorters knäckebröd med bra hårdost och smör.

– Och ett kallt glas mjölk. Eller ett glas vin om man vill ha det.

En osttoast stekt i smör, ibland med ett stekt ägg ovanpå, är en annan favorit.

– Gärna med rinnande ost. Bara goffa i sig.

Vill bort från perfektionen

Den okomplicerade maten säger en hel del om vad Tommy Myllymäki vill förmedla med nya kokboken ”Vardag”.

Hör finns rätter som snabbnudlar med ugnsstekt bacon, gochujanggrädde och parmesan, stekt fläsk med pimpad hoisinsås och fläskstroganoff med citron och kummin.

Han tycker att vi har fått för oss att även vardagsmaten måste leva upp till högt ställda krav.

– Väldigt många tänker att man ska vara helt perfekt med alla grejer även till vardags. Så många rön och människor som ska leva det perfekta livet med den rätta maten och allt ska göras så himla korrekt. Jag tror inte man mår så bra av det.

Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt - boken
Tommy fokuserar på enkel vardagsmat med få ingredienser i sin nya kokbok.Foto: Filip Meneses

I stället tycker han att vi kan sänka kraven.

– Till slut blir all den efforten bara dålig. Sedan ska man inte äta dålig mat hela tiden, men man kan ta lite shortcuts. Ha lite variation i det man äter till vardags. Motionera och leva lite också.

Förtvivlad över mammas hemgjorda pizza

Själv växte han upp med sin mamma Päivi som på 1980-talet lagade sin mat från grunden, något som inte alltid uppskattades av den unge Tommy.

– Kompisarna fick exempelvis köpepizza medan min mamma gjorde egen pizza och jag var förtvivlad då, men i dag är jag glad över det.

Päivi var också bra på att ta hand om rester. Den egenskapen har sonen däremot inte ärvt.

– Jag älskar inte rester. Det är helt okej att steka potatis eller värma en gryta. Men har jag stekt en fisk har jag svårt att värma den nästa dag. Det är inte min grej, tyvärr. Jag kan erkänna det.

Barnen äter som andras barn

Den nya avslappnade inställningen har Tommy också försökt ta med sig i livet som trebarnspappa. Att pappan i familjen är stjärnkock innebär nämligen inte att barnen per automatik äter allt som ställs framför dem.

– Mina barn är som dina barn. Jag har inga tips. Jag kan inte påverka dem, jag har inte den psykologin.

Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt - barn
Till vardags släpper stjärnkocken på perfektionen.Foto: Charlie Drevstam

De tre barnen är olika, gillar olika saker och går igenom olika perioder. Myllymäki har därför försökt att inte göra middagen till en kamp.

– Det jag försöker göra är att måltiden ska vara något lustfyllt.

Ett av barnen, som snart fyller 17, var kinkig med maten under en period men har med tiden blivit betydligt mer öppen för nya smaker.

– Nu är hon väldigt nyfiken och säger ”Jag vill testa det här” och det har kommit utan att jag har sagt till.

Två helt olika matveckor

Även Tommy Myllymäkis eget vardagsliv ser väldigt olika ut beroende på om barnen är hemma eller inte.

När han har barnen fylls skafferiet med pasta, ris och potatis och han handlar mat för några dagar framåt. Han lagar mycket mat, det blir kyckling, färs, korv och fisk – och ofta kycklingtacos till helgen.

Tommy Myllymäki: Allt behöver inte vara perfekt tallrikar
Livet varannan vecka. När barnen är hemma lagas det mycket mat, andra veckan lagas det mindre mat.Foto: Charlie Drevstam

När barnen inte är hemma är det tvärtom.

– Då lagar jag väldigt lite mat. Kanske har jag vänner över eller min flickvän. Annars äter jag mer ute.

Prioriterar annorlunda i dag

Den mer avslappnade inställningen handlar inte bara om mat. Tommy Myllymäki berättar att han med åren också har blivit bättre på att säga nej och prioritera annat än jobbet.

– Jag gör många grejer men jag sätter stopp för annat. Jag har blivit bättre på att navigera efter hur jag själv känner och inte bara göra saker för att folk tycker att jag borde göra dem. Jag är snart femtio, man börjar bli lite mer krass och prioriterar annat än bara jobb.

När han var ung såg livet i restaurangbranschen annorlunda ut.

– Då var det coolt att jobba 300 timmar i månaden.

I dag ser han att unga kockar prioriterar annorlunda och det är något som han välkomnar. Det finns plats för annat i livet – och allt behöver inte vara perfekt.


Fakta / Tommy Myllymäki:

  • Ålder: 48 år.
  • Bor: Stockholm.
  • Familj: Tre barn.
  • Aktuell med: Kokboken ”Vardag”, som ges ut av Mondial den 15 september 2026.
  • Sociala medier: Instagram: @tommymyllymaki

Publicerad: 2026-09-22

Senaste från Tommy Myllymäki

NYHET
Fläskstroganoff med citron och kummin
Tommy Myllymäki 2025
NYHET
Stekt fläsk med pimpad hoisinsås
Tommy Myllymäki 2025
POPULÄRT
Gräddsås
Tommy Myllymäki 2025
Betyg: 4.7 av 5 (13 röster)

Gräddsås

Tommy Myllymäki