Råstekt vit sparris med pocherat ägg
Råstekt vit sparris med pocherat ägg
15 ingredienser
40 min
Lyxig förrätt med vit sparris, pocherat ägg och gröna blad i forma av nässlor, kirskål och spenat. För att få sparrisen perfekt gravar Tom den kort i socker och salt före stekningen.
Se Tom Sjöstedt laga receptet

Ingredienser
- 16 vita sparrisar (klass AA)
- strösocker
- salt
- olja
Pocherade ägg
- 4 ägg
- 2 l vatten
- 2 msk ättiksprit 12 %
- salt
Gröna blad
- 200 g nässlor, alt kirskål eller annat ogräs som går att äta
- 50 g babyspenat
- 0,5 citron, skalet
- smör
- salt
Garnering
- färsk körvel, plockad
- 2 dl parmesanost, nyriven
Gör så här
Stekt sparris
- Skala sparrisen. Lägg dem plant i en form. Salta och sockra dem. Låt stå och grava ca 20 minuter medan du förbereder resten.
- Torka av den gravade sparrisen med hushållspapper.
- Hetta upp en stekpanna och stek sparrisen i olja tills den fått fin färg och blivit mjuk.
Pocherade ägg
- Koka upp vatten och ättika. Knäck äggen i en bunke. Gör en virvel i vattnen och lägg i äggen. Sänk temperaturen. Låt pochera ca 3-5 minuter. Smaka av med salt.
Gröna blad
- Koka nässlorna ca 1 minut i saltat vatten. Häll av. Skölj och plocka babyspenat.
- Fräs nässlor och spenat i smöret i en stekpanna. Smaka av med salt och finrivet citronskal.
Servering
- Lägg upp sparrisen på tallrikar. Toppa med de frästa nässlorna och plockad körvel. Riv över parmesan och toppa med ett pocherat ägg. Ringla gärna över lite olivolja.
Glöm inte att matsortera skal från ägg och rester från sparrisen för en mer hållbar matlagning, och njut av din lyxiga sparrisrätt. /Köket-redaktionen