Per Morbergs fish and chips
Per Morbergs fish and chips
24 ingredienser
30 m
Den Engelska klassikern fish and chips à la Per Morberg. Med en kall öl framför en bra film har du allt du behöver!
Ingredienser
portioner
- 600-800 g gädda (eller torsk)
- salt
- vitpeppar
- 1 l frityrolja
Frityrsmet
- 3 dl vetemjöl
- 2 tsk majsstärkelse
- 2 tsk bakpulver
- 2 dl ljus öl
- 0,5 citron, saften
- salt
- peppar
Majonnäs
- 3 äggulor
- 2 tsk senap
- salt
- peppar
- citron, lite
- 4-5 dl matolja
Remouladsås
- 120 g blandade pickles
- 4 dl av majonnäsen
- salt
- peppar
Servering
- pommes frites, friterade
- gröna ärtor, kokta
- 4 klyftor citron
Gör så här
- Häll vetemjölet till frityrsmeten i en bunke. Tillsätt maizena och bakpulver och blanda noggrant. Rör försiktigt ner öl och citron i mjölblandningen till en slät smet. Salta och peppra efter smak och låt smeten svälla i 20 minuter.
- Dela ner fiskfiléerna till lagom stora bitar.
- Innan du börjar göra majonnäsen är det en fördel att se till att alla ingredienser har samma temperatur för att undvika att den skär sig.
- Blanda alla ingredienser utom oljan i en bunke och ringla sedan ner oljan i en tunn stråle samtidigt som du vispar. Vispa till en tjock majonnäs.
- Om du har en stavmixer kan du blanda alla ingredienser i en avlång behållare, stoppa ner mixern och starta den från botten och dra den sakta upp igenom blandningen. Kör den upp och ner i bunken tills majonnäsen har gått ihop. Smaka av med salt och peppar.
- Häll av lagen och hacka pickles ganska fint och blanda ner i majonnäsen. Spara dock lite om ni behöver göra såsen tunnare. Smaka eventuellt av med mer salt och peppar.
- Hetta upp oljan till 160 grader i en kastrull med höga kanter. Ha locket nära till hands om det skulle börja brinna eller koka över.
- Häll upp 1 dl vetemjöl på en tallrik. Vänd varje fiskbit i mjölet och doppa dem sedan i frityrsmeten. Lägg försiktigt ner fiskbitarna i oljan och fritera dem gyllenbruna, cirka 5 minuter. Lägg inte ner alla bitar samtidigt för då kallnar oljan.
- Servera fisken med pommes, remouladsåsen, kokta gröna ärtor och en citronklyfta.

