10 ingredienser
Pilgrimsmusslor, tiger prawns och färska räkor i kryddig gräddsås smaksatt med curry, cayennepeppar och chilipeppar samt purjolök, vitlök och gul lök. Toppas med paprika i alla färger och serveras med råris och hembakat naanbröd.
Dryck
Skaldjur, kryddor och len grädde kommer att harmoniseras med syran i en Grûner Veltliner (art nr 73148). Vinet har även en naturlig kryddighet som kommer möta upp kryddorna i rätten. Det är ett vin ifrån beställningssortimentet men kan enkelt beställas via nätet.
Monica från Stockholm lagade även
Halloumisallad med jordgubbar
Tuff brud i lyxförpackning - chokladmousse
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig och därmed komponerat av en amatörkock. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Stora tropiska räkor är vanliga i thailändsk och annan asiatisk matlagning. I Sverige har det skrivits en hel del om de många negativa konsekvenser som odlingen av dessa orsakar. Vill du läsa mer, besök
Naturskyddsföreningens hemsida.