Laxceviche med mango, avokado och hemgjorda tortillachips
Laxceviche med mango, avokado och hemgjorda tortillachips
16 ingredienser
45 m
Fräsch förrätt från deltagare i Sveriges yngsta mästerkock med bland annat lax, mango och avokado. Laxen "tillagas" i syran från limemarinaden och får tillsammans med chili skönt sting i smaken. De hemgjorda tortillachipsen går bra att ersätta med färdigköpta.
Ingredienser
portioner
- 300 g laxfilé, gärna salma- eller froyalax
- 1 avokado
- 1 mango (fryst, tärnad går också bra)
- 5 cm gurka
- 2 limefrukter
- 0,5 röd chilifrukt
- 1 msk sweet chilisås
- 0,5 msk honung
- 1 kruka koriander
- 2 salladslökar
- 1 rödlök
- salt
- peppar
Tillbehör
- 2 mjuka tortillabröd
- frityrolja
- salt
Gör så här
- Skär laxen i centimeterstora tärningar.
- Dela, kärna ur och gröp ut avokadoköttet. Skär avokado och skalad mango i lika stora bitar som laxen. Skala, halvera och kärna ur gurkan. Skär även denna i lika stora bitar.
- Dela, kärna ur och finhacka chilin. Skala, halvera och finhacka rödlöken. Strimla salladslöken.
- Finriv limeskalet och pressa ut saften. Finstrimla koriandern (spara lite till garnering).
- Blanda ihop alla ingredienser, förutom limesaften, med honung och sweet chili. Blanda ner limesaften, litet i taget för att kunna smaka av allt eftersom. Smaka av med salt och peppar.
Tortillachips
- Skär tortillabröd i trekanter eller i remsor.
- Värm frityroljan i en kastrull eller gryta till 160 grader. Se till att ha ett lock till hands för att kväva en eventuell eld.
- Lägg i tortillabröden i omgånger och fritera tills de är gyllenbruna. Ta upp och lägg på hushållspapper så överflödig olja rinner av. Salta medan de är varma.
- Lägg upp upp laxröran i ett fint glas, en liten skål eller i ett gemsalladsblad. Garnera med limeklyftor och koriander.