Kycklingsoppa med japanska wakame- alger
Kycklingsoppa med japanska wakame- alger
13 ingredienser
Japansk mat har ofta rena, distinkta smaker. Så har också den här kycklingsoppan, som hämtat inspiration från det japanska köket. Wakame- alger finns i asiatiska butiker och vissa hälsokostaffärer. Kokt jasminris passar bra att servera till soppan, om man vill ha en matigare rätt.
Ingredienser
portioner
- 400 g kycklingkött benfritt
- 200 g torkade wakame-alger
- 1 röd paprika
- 2 msk neutral olja
- 1 äpple
- 1 morot
- 2 klyftor vitlök
- 1 gul lök
- 5 dl hönsbuljong
- 1 dl japansk soja
- 2 msk farinsocker
- 0,5 purjolök
- 2 msk sesamfrön
Gör så här
- Lägg wakame- algerna i blöt. Dela äpplet, skär bort kärnhuset och tärna det. Skala moroten och tärna den. Skala vitlöksklyftorna och hacka dem fint. Ansa och strimla purjolöken fint.
- Sätt ugnen på 200°. Dela paprikan och skär bort kärnorna. Lägg den högst upp i ugnen, nära grillgallret i 12 minuter. Ta ut paprikan när skalet är svart och bubbligt och lägg den i en plastpåse för att ånga av. Skala den och skär i strimlor.
- Fräs äpple, morot, vitlök och lök i oljan. Häll sedan på buljong, soja och farinsocker. Ta upp algerna ur vattnet och krama ur dem. Lägg i dem i soppan och koka upp. Tillsätt den strimlade kycklingen och sjud soppan på svag värme i 5 minuter. Häll upp soppan i varma serveringsskålar. Dekorera med strimlad paprika och strimlad purjolök. Garnera med sesamfrön.

