Grillade grönsaksspett med halloumi och fuskig bearnaisesås
Grillade grönsaksspett med halloumi och fuskig bearnaisesås
18 ingredienser
45 min
Somrig rätt med grillade halloumi- och grönsaksspett och kokt färskpotatis. Till serveras en snabblagad och supergod variant på den klassiska bearnaisesåsen.
Tips! Kom ihåg att lägga grillspetten i blöt innan du trär upp grönsakerna så att inte spetten tar eld när de läggs på grillen. Skär grönsakerna och halloumi i jämnstora bitar så blir det lättare att grilla spetten.
Se Siri Barje laga receptet

Ingredienser
- 800 g färskpotatis
- 1 gul lök
- 2 msk smör
- 1 kruka dragon
- 0,5 kruka persilja
- 200 g färskost
- 1 msk vinäger
- 1 zucchini
- 2 förp halloumiost
- 2 röda paprikor
- 10 champinjoner
- 2 rödlökar
- 3 msk rapsolja
- 1 tsk torkad rosmarin
- 1 tsk dijonsenap
- 1 förp salladsmix
- salt
- peppar
Gör så här
- Börja med att koka potatisen.
- Fortsätt med beakrämen. Hacka löken fint och stek den genomskinlig i smöret och låt svalna.
- Finhacka dragon och persilja. Blanda örter, lök, salt, peppar och vinäger med färskosten. Ställ kallt fram till servering.
- Skär zucchini, halloumi och paprika i kuber. Dela champinjonerna. Skala och skär rödlöken i klyftor.
- Varva grönsaker och halloumi på grillspett. Ta två träpinnar till varje spett så snurrar inte grönsakerna runt.
- Vispa ihop rapsolja, rosmarin och dijonsenap. Pensla spetten med blandningen. Grilla spetten tills de har fått fin färg.
- Servera grillspetten med potatis, beakräm och gärna en sallad.