Grillad laxsida med hollandaisesås
Grillad laxsida med hollandaisesås
14 ingredienser
40 min
Elegant grillmiddag med sockersaltad laxsida vackert grillad och serverad med vad som många nog anser vara den godaste såsen till fisk, en klassisk hollandaisesås gjord från grunden.


Se Stefan Ekengren laga receptet
Ingredienser
portioner
- ca 600 g laxfilé, i bit
- 2 tsk salt
- 1 tsk strösocker
- 2 tsk chiliflakes
- 1 purjolök, grovt skuren
- 2 silverlökar, grovt skurna
- 600 g potatis, tunt skurna
- rapsolja
- 1 kruka dill
Hollandaisesås
- 300 g smör
- 2 äggulor
- 0,5 citron, pressad juice
- cayennepeppar, efter smak
- salt
Gör så här
Hollandaisesås
- Smält smöret och låt "grumset" sjunka till botten (skira smöret kallas detta för, håll det runt 50 grader).
- Vispa ihop äggulor och citronjuice i en kastrull på svag värme, vispa tills gulorna tjocknat och håller samma värme som smöret.
- Vispa i smöret i en tunn stråle i äggulorna, om såsen tjocknar för mycket, droppa i lite vatten och fortsätta vispa i smör. Smaka av med salt och cayennepeppar.
Grillad lax
- Gnid in laxsidan med salt, socker och chiliflakes. Låt stå och snabbrimma ca 10-20 minuter.
- Blanda riktigt tunt skivad purjolök, lök och potatis med salt, rapsolja och dill. Bottna ett folieark med grönsaksblandningen. Lägg laxen ovanpå, vik in kanterna lite så att paketet blir tätt intill laxen men öppet uppåt. Grilla under lock ca 15 minuter.
Servering
- Servera den nygrillade laxen med grönsakerna och hollandaisesåsen.
