Vad är Rioja?
Druvorna som sätter smaken
Det är druvan Tempranillo som är stjärnan i Rioja och ger viner med smak mörka bär, körsbär och kryddor. Då många av vinerna lagras på amerikanska ekfat är även vaniljtoner vanliga. Andra druvor som används är Garnacha och Graciono, och även en liten del vitt vin produceras i Rioja.
Distrikten i Rioja
Rioja är indelade i tre distrikt: Rioja Alta och Rioja Alavesa som ligger på en högre höjd, med lite svalare klimat och därmed ger lite friskare viner. Rioja Baja, som ligger mer söderut, har ett varmare klimat som gör vinerna lite kraftigare och fylligare.
Vad betyder de olika klassificeringarna?
Det spanska klassificeringssystemet talar om hur länge vinet har lagrats. Där längre lagring ofta betyder mer utvecklade och smakrika viner.
Crianza måste lagras minst 2 år, varav minst 1 år på ekfat. Reserva måste lagras minst 3 år totalt, av dessa minst 1 år på ekfat (resterande tid kan vara på flaska eller fat). Gran Reserva måste lagras minst 5 år totalt. Varav dessa år, minst 2 år på ekfat och minst 3 år på flaska.
Baron de ley är en topproducent i Rioja Baja och en av få som är självförsörjande på druvor. Något som är ganska ovanligt i området. Många är bekanta med Baron de Leys prisbelönta viner, vilket inte är så konstigt då de är en av de mest säljande producenterna här i Sverige.
Gott att äta till
Till ett glas Rioja passar ofta klassiska spanska rätter, nötkött, lamm, chark och mustiga grytor. Här nedan hittar du utvalda recept som passar extra bra till!



