Sätt ugnen på 150 grader. Skär hälleflundran i fyra bitar, pensla med matolja på skinnsidan (undersidan) och salta.
Rödvinssås Hacka schalottenlöken till såsen. Blanda den med vin, fond och örter i en kastrull och reducera på medelvärme tills det återstår knappt 2 ½ dl.
Sila av såsen, ställ tillbaks den på värmen och vispa ner rumsvarmt smör, lite i taget. Smaka av med salt och peppar.
Blomkålspuré Skär blomkålen till purén i bitar och koka den mjuk i saltat vatten. Mixa med stavmixer till slät konsistens.
Blanda med crème fraiche. Smaka av med salt och vitpeppar.
Citronglaserad blomkål Gör citronglaserad blomkål genom att skära ut små fina buketter av blomkålen och koka dem precis mjuka i saltat vatten. Krydda med citronsaft och salt.
Svamp Kvarta svamparna och stek dem i smör. Salta och peppra.
Ugnsstekt hälleflundra Stek hälleflundran i ugnen i 15–20 min beroende på tjocklek, eller tills kärntemperaturen är 48 grader.
Servera fisken med rödvinssås, svamp och blomkålspuré och garnera med blomkålsbuketterna.