Pannbröd med surströmming
Pannbröd med surströmming
11 ingredienser
20 m
"Det är svårt att uppskatta antal surströmmingar som går åt men 5 per person brukar bli bra, det är dock bra att ha en extra burk i beredskap. Snåla ej med tillbehören då det oftast går mer än man kan tro. Ett tips är att lägga upp i mindre byttor av smör och skiva osten och ta fram lite i taget då osten och även smöret tar åt sig smaken av surströmmingen och det kanske inte är så önskvärt på frukostsmörgåsen.” /Malin Söderström
Ingredienser
Pannbröd
- 25 g jäst
- 2,5 dl vatten (kallt)
- 2 msk rapsolja
- 0,5 tsk salt
- 6 dl vetemjöl (ekologiskt)
Topping
- 1 dl gräddfil
- 1 dl hårdost, smulad (lagrad t.ex. Västerbottensost)
- 4-8 surströmmingsfilé, rensade
- 1 dl rödlök, hackad
- 1 knippe dill
- potatischips (lätt saltade och helst mandelpotatischips)
Gör så här
- Smula jästen i bunken. Rör ner det kalla vattnet och oljan. Rör ut jästen och arbeta ner mjölet. Arbeta till en smidig deg innan saltet arbetas in.
- Låt degen jäsa övertäckt i ca 1 timme, eller kallt i kylen över natten.
- Dela degen i 4 delar och dra ut degen till runda platta bröd.
- Hetta upp en gjutjärnspanna och stek bröden i den torra pannan i ca 1 minut på vardera sida.
- Lägg upp bröden på en skärbräda och bred på ett tunt lager gräddfil. Smula över en lagrad god ost.
- Rensa surströmmingen och fördela bitarna på brödet tillsammans med lök. Plocka dill att toppa med tillsammans med några potatischips som får stå för lite chrunch. Servera!