Lammkotletter med tomat, fetaost och rosmarin
Lammkotletter med tomat, fetaost och rosmarin
26 ingredienser
30 m + frystid
Vitlöksstekta lammkotletter med tomat- och avokadosallad, sky och riven fetaost. Servera med rostad mandelpotatis och basilika.


Se Tom Sjöstedt laga receptet
Ingredienser
portioner
Riven fetaost
- 100 g fetaost
Rostad mandelpotatis
- 600 g mandelpotatis
- 1 knippe timjan
- 4 klyftor vitlök
- salt
- olivolja
Tomatsallad
- 600 g körsbärstomater
- 1 rödlök
- 1 kruka basilika
- 2 avokador
- 1 msk rödvinsvinäger
- 2 msk olivolja
- salt
- svartpeppar
Lammkotletter
- 1 kg lammkotlett
- rosmarin
- vitlök
- salt
- peppar
- olja
- smör
Lammsky
- allt som finns kvar i stekpannan från lammkotletterna
- 1 dl vitt vin
- 1 dl spad från tomatsalladen
- 30 g smör
Garnering
- 1 knippe basilika
Gör så här
Fetaost
- Frys in fetaosten över natten, så kan du riva den vid servering
Rostad mandelpotatis
- Dela potatisen på längden och blanda med timjan, vitlök, salt och olivolja. Rosta i ugnen på 225 grader varmluft, ca 20-25 minuter.
Tomat- och avokadosallad
- Dela på tomaterna och skiva rödlöken tunt. Blanda med plockad basilika, vinäger, olivolja, salt och peppar. Mosa ordentligt med händerna så tomaterna släpper vätska. Spara vätskan, den ska användas till lammskyn. Tillsätt avokadon precis innan servering.
Lammkotletter
- Salta och peppra lammkotletterna. Bryn i olja och smör. Tillsätt rosmarin och vitlök. Stek ca 1-2 minuter per sida beroende på tjocklek. De ska vara medium (ca 58 grader) i mitten vid servering. Spara allt gott som finns i stekpannan till lammskyn.
Lammsky
- Koka ur pannan med vitt vin. Slå på vätskan från tomatsalladen. Koka ihop och montera ner smör vid servering.
Servering
- Lägg upp lamm, tomatsallad och potatis. Servera med lammsky, riven fetaost och färska basilika. Njut!
