Lägg alla ingredienser i en kastrull och värm upp långsamt tills sockret lösts upp. Låt svalna och sila. Gör gärna en större volym och spara i en glasburk i kylen, perfekt att pickla tex rödlök eller gurka med.
Koka ris
Tvätta riset försiktigt i kallt vatten.
Byt vatten och upprepa tills vattnet blivit klart, ca fem gånger.
Häll upp nytt vatten och låt riset stå i vattnet 20-30 minuter och svälla. Häll av vattnet.
Lägg riset i en kastrull mät upp 3 dl vatten i kastrullen, sätt över plastfilm så den limmar fast på kanten på kastrullen och sätt på locket.
Koka upp riset med lock på hög värme ca 1 min och dra genast ner värmen till lägsta temperatur när det har kokat upp. Låt riset sjuda i kastrullen med lock cirka 20 minuter.
Dra av kastrullen från värmen, vänd om riset försiktigt med en slickepott så att det blir luftigt i kastrullen och låt stå och vila några minuter innan du blandar med sushi su.
Sushiris
Lägg riset i en hangiri (träkärl för ris) eller en plastbunke och låt ånga av någon minut. Droppa över sushi su på riset och blanda försiktigt med tex en slickepott. Riskorna ska typ separeras från varandra när man blandar med sushi su för att sen klibba ihop igen.
Smaka av riset.
Lägg en fuktig kökshandduk över riset för att det inte ska torka.