Marinerad flankstek med spanskt ris och paprika

Marinerad flankstek med spanskt ris och paprika
41 ingredienser
30 min + marinering
En smak av texmex ger denna marinerade flankstek. Till serveras kryddigt ris med paprika och chili, guacamole och en paprikaröra.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
- 800 g flankstek
marinad
- 0,5 knippe färsk mynta
- 0,5 knippe färsk koriander
- 1 kruka basilika
- 8 körsbärstomater
- 2 limefrukter
- 2 klyftor vitlök
- 1 röd chilifrukt
- 1 rödlök
- 2,25 dl olivolja
- 1 msk salt
- 1 tsk peppar
Spanskt ris
- 4 paprikor (à 2 röda och 2 gröna)
- 10 körsbärstomater
- 1 chilifrukt
- 1 gul lök
- 2 msk olivolja
- ca 5 dl parboiled ris
- 1-2 krm chipotlekrydda
- 0,5 tsk salt
- 1,35 l vatten
- 2-3 msk olivolja
- peppar
Paprikagarnityr
- 4 paprikor (à 2 röda och 2 gula)
- 2 limefrukter
- 1 gul lök
- 0,75 dl vitt vin
- 0,5 tsk salt
- ca 1 tsk peppar
- 2-3 msk olivolja
guacamole
- 2 avokador
- 3 msk färsk koriander
- 1 gul lök
- 2 limefrukter
- 8 körsbärstomater
- 1 chilifrukt
- peppar
- 0,5 tsk salt
Servering
- 8 msk gräddfil
- limefrukt
- koriander
Gör så här
Marinad (låt köttet marinera i minst 8 h)
- Gör fyra snitt i flanksteken, på båda sidor. Inte för djupt, och mot fibrernas riktning.
- Skär körsbärstomaterna i 4 delar.
- Hacka mynta, koriander, basilika och lägg det i en skål.
- Skala och hacka löken. Mosa vitlök.
- Finhacka chilipepparn (använd handskar).
- Pressa lime och häll limejuicen i en skål.
- Mixa körsbärstomaterna, mynta, koriander, basilika, lök, vitlök och limejuice med olivolja, 1 msk salt och 5-6 varv med pepparkvarnen.
- Lägg halva marinaden på botten av en form, lägg sedan i köttet.
- Häll resten av marinaden over köttet och sprid det jämt över så att marinaden kan sjunka in. Täck köttet med plast och stoppa in det i kylen. Låt stå över natten eller minst 8 timmar.
Spanskt ris
- Tvätta paprika, dela på längden och kärna ur. Skär sedan i 1 cm bitar. Dela körsbärstomateroch chili i fyra delar vardera. Skala löken, och finhacka den.
- Hetta upp olivolja i en stekpanna, häll i lök och rör om. Efter någon minut häll i paprikan, rör tills de mjuknat något (2-4min).
- Häll sedan i chilin och tomaterna, stek alltsammans några minuter.
- Häll sedan i ris, och rör om i en halv minut. Häll på 1,35 l vatten, salt och 1-2 krm torkad chipotlekrydda. Kör 3-5 varv med pepparkvarnen.
- Rör om och sänk värmen, vänta ca 8-12 minuter så att vattnet försvinner. Stäng av värmen och låt kastrullen stå tills servering, hetta upp precis innan servering.
Paprikagarnityr
- Skär paprika och lök i strimlor.
- Blanda i en skål tillsammans med salt och några varv på pepparkvarnen.
- Pressa lime i ett glas.
- Häll olivolja i en stekpanna tills botten är täckt, häll i paprika och låt den sautera. Rör om tills paprikan är mjuk.
- Häll i lime och vitt vin, och låt det absorberas.
- Stäng av plattan och låt det ligga till servering, hetta upp precis innan det är dags att servera.
Guacamole
- Gröp ur avokadon och lägg i en skål. Hacka koriander och finhacka löken.
- Pressa i lime och skär tomaterna, och häll i. Finhacka chilin, och tillsätt den.
- Mosa ihop alltsammans med en gaffel, smaka av med salt och peppar.
Grillning på spis
- Sätt på grillen på spisen, lägg på köttet och grilla i 3-5 min, vrid köttet 90 grader och låt det ligga i ca 3-5 minuter. Vänd köttet på andra sidan och upprepa samma procedur.##
- Grilla tills köttets mitt är mörkt rosa, lägg sedan upp på en skärbräda.#
- Lägg paprikagarnityren på en tallrik, lägg riset på vänster sida och guacamolen till höger. Ta en klick gräddfil, ca 1-2 msk och lägg bredvid guacamolen.
- Pressa en lime över köttet, skär sedan små diagonala bitar (mot fibrernas riktning). Lägg sedan köttet på tallriken ovanpå grönsakerna. Dekorera med några blad koriander.