Ceviche med kallrökt lax och avokado

Foto: Tv4
Ceviche med kallrökt lax och avokado
14 ingredienser
30 m
Ceviche med kallrökt lax och avokado passar fint som en lyxig förrätt.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig, och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
- 400 g kallrökt lax (i bit)
- 2 limefrukter
- 3 tomater
- 2 röda chilifrukter
- 0,5 dl färsk koriander
- 1 gurka
- 1 mango
- 1 tsk himalayasalt
- 1 avokado
- 1 salladslök
Tortillachips
- 2 små tortillabröd
- 4 msk rapsolja
Tillbehör
- limefrukt, i klyftor
- srirachamajonnäs
Gör så här
- Ta fram laxen och skär bort skinnet. Skär laxen i cirka 1x1 cm stora tärningar. Marinera i limesaften i kylen cirka 30 minuter.
- Halvera och kärna ur tomaterna och tärna fruktköttet. Kärna ur och finhacka chilin och finhacka koriandern. Tärna gurkan i små bitar. Skala och dela mangon och tärna sedan i små bitar. Vänd ihop och krydda med salt. Ha sedan i laxen.
- Skala, kärna ur och tärna avokadon. Ansa och strimla salladslöken.
Tortillachips
- Skär tortillabröden i trekanter och stek dem i olja så att brödet blir friterat. Servera i kupat glas och garnera med salladslöken, avokado och en limeklyfta. Stryk ut lite srirachamajonnäs på toppen.