Bergtunga med pilgrimsmusslor och spetskål

Foto: TV4


Bergtunga med pilgrimsmusslor och spetskål
15 ingredienser
1 h
Pocherad bergtunga med rostad spetskål, halstrade pilgrimsmusslor och hollandaisesås blir en underbart god rätt att laga till festliga tillfällen.
Ingredienser
portioner
- 2 bergtunga (alt 8 filéer)
- 1 l fiskfond (utspädd, ej koncentrerad)
- 200 smör (till såsen)
- 1 spetskål
- 3 msk olivolja
- 8 pilgrimsmusslor
- 150 g skogschampinjoner
- 150 g trattkantareller
- 25 g smör (till svampen)
- 2 äggulor
- 2 msk citronsaft
- 1 msk vatten
- 6 kvistar färsk bladpersilja
- salt
- peppar
Gör så här
- Sätt ugnen på 200 grader.
- Filea fisken, spara ev skrovet och koka fond på det.
- Smält smöret i en kastrull och låt det stå på tills det är brynt. Rör ibland så att inte bottensatsen bränns.
- Dela spetskålen i 4 delar. Gnid in med svartpeppar, salt och olivolja. Rosta i mitten av ugnen ca 20 minuter.
- Hacka svampen och stek i torr panna tills vattnet kokat bort. Tillsätt 25 g smör och stek på medelvärme tills de fått färg. Smaka av med salt och peppar.
- När smöret är brynt, ta av det från värmen och låt svalna något.
- I en såskastrull, vispa äggulorna, citronsaften och vattnet på låg värme till en tjock smet. Är det för varmt så blir det äggröra och är det för kallt så blir det inte tjockt.
- När det är tjockt, ta av från plattan och vispa i smöret i en långsam stråle. I början är det viktigt att du tar det väldigt försiktigt annars skär den sig. Fortsätt tills såsen är tjock och lämna det vita kvar i kastrullen. Blir såsen för tjock kan du tillsätta lite vatten.
- Hacka persiljan och blanda i såsen, smaka av med salt, peppar och citronsaft.
- Koka upp fiskfonden med lika mycket vatten.
- Ta av kastrullen från plattan och lägg i fisken. Låt stå tills fisken har en innertemperatur på 50 grader.
- Stek pilgrimsmusslorna i en rykande het panna i lite olja och smör, ena sidan lite längre än den andra. Viktigt att de inte steker för länge, ca 2 minuter totalt.
- Lägg upp två filéer fisk, två pilgrimsmusslor, en bit spetskål, svamp och sås på varje tallrik.