Stekt kyckling med getostkräm och klyftpotatis
Stekt kyckling med getostkräm och klyftpotatis
18 ingredienser
35 m
Smörstekt kycklinglårfilé med rosmarinsdoftande klyftpotatis och getostkräm med fikon. Försvinnande gott!


Se Sandra Mastio laga receptet
Ingredienser
portioner
klyftpotatis
- 600 g fast potatis
- 6 klyftor vitlök
- 2 rosmarinkvistar
- olivolja
- salt
Stekt kyckling
- 600 g kycklinglårfilé
- 2 msk olivolja
- 2 msk smör
- 1 tsk salt
- 1 tsk peppar
- 2 kvistar rosmarin
Getostkräm
- 100 g getost, utan kanter, t ex chèvre
- 2 dl crème fraîche
- 1 msk kokossirap (eller flytande honung)
- 1 dl torkade fikon
- 1 krm salt
Servering
- persilja
- rostade pumpakärnor
Gör så här
- Klyfta alla potatisar i fyra klyftor och lägg på en plåt. Krossa vitlöksklyftorna och lägg på plåten tillsammans med riven rosmarin. Ringla över olivolja, blanda runt och baka på 225 grader i 30 minuter.
- Torka av kycklinglårfiléerna och salta och peppra dem lätt. Hetta upp olivolja och smör i en panna och stek kycklingen tillsammans med rosmarin på medelvärme tills ena sidan fått fin färg. Fyll inte pannan mer än till 2/3 med kyckling, stek hellre i omgångar .
- Under tiden kycklingen steker mosar du getosten med lite av crème fraichen, fyll på crème fraiche efterhand till önskad konsistens. Rör i honungen, salt och svartpeppar. Finhacka fikon och vänd ner i såsen.
- Servera kycklingen med sås och klyftpotatis som saltas när den kommer ur ugnen. Toppa med persilja och rostade pumpafrön.
