Snabba enkla gazpachon
Snabba enkla gazpachon
10 ingredienser
Det här är en förenklad snabbvariant av den klassiska spanska gazpachon. Soppan serveras kall en het sommardag och det smakar gott med knapriga brödkrutonger till.
Ingredienser
portioner
- 2 förp passerade tomater
- 3-4 dl grönsaksbuljong, kall
- 1 kruka basilika
- salt
- vitpeppar
Till krutonger:
- 4 skivor vitt bröd
- 2 msk olivolja
- salt
- vitpeppar
- vitlökspulver
Gör så här
- Skär av kanterna på brödet. Tärna brödet. Hetta upp oljan i en stekpanna. Stek dem runt till de är gyllengula och krispiga. Krydda med salt, peppar och vitlökspulver. Det går också bra att pressa över färsk vitlök. Ta upp krutongerna och lägg dem på hopvikt hushållspapper. Överflödigt fett tas då upp av papperet.
- Mixa de passerade tomaterna och spä med buljongen till lagom soppkonsistens. Hetta upp soppan och krydda med salt och peppar.
- Finstrimla basilikan och toppa soppan med denna vid servering tillsammans med stekta brödtärningar.

