Scrambled tofu i tortillawraps
Scrambled tofu i tortillawraps
16 ingredienser
20 m
En vegansk variant av äggröra med liknande krämig konsistens och mild rund smak! Snabb och enkel att göra och passar perfekt som helgfrukost, brunch, lunch eller varför inte kvällsmat. Tips: för mer äggsmak så kan du smaksätta med en knivsudd svart salt, även kallat kala namak.
Ingredienser
portioner
- 1 gul lök (stor)
- 2 klyftor vitlök
- 1 msk olivolja
- 2 msk vatten
- 500 g tofu fast, naturell
- 1 tsk gurkmeja
- 1 tsk grönsaksbuljongspulver
- 3 msk näringsjäst (valfritt; kallas ibland Bjäst)
- 2 dl kokosmjölk
- 3 msk ev gräslök, hackad
- 3 msk ev persilja, hackad
- salt
- svartpeppar
Till servering:
- 4 tortillabröd (glutenfria om så önskas)
- 4 ev yttre lager från salladslök att knyta om wrapsen
- 8 körsbärstomater
Gör så här
- Finhacka löken och vitlöken. Värm upp stekpannan, häll i olivolja och lök. Häll sedan på lite vatten, det hjälper löken att mjukna utan att behöva tillsätta mer olja. Fräs på låg-mellanvärme i 6-7 minuter under omrörning tills löken mjuknat och börjar bli gyllengul. Tillsätt sedan den finhackade vitlöken och låt den fräsa med ca 1 minut.
- Under tiden löken fräses: öppna tofuförpackningen, häll av vattnet och skölj tofublocket lite under rinnande vatten för att få bort inläggningsvattnet. Lägg tofun i en skål och mosa den med en gaffel tills den är småsmulig. Tillsätt gurkmeja, grönsaksbuljongpulver, näringsjäst och kokosmjölk och rör om.
- Häll tofublandningen i stekpannan när löken är gyllengul. Låt puttra i ca 2 minuter under omrörning. Ta av värmen och rör ner hackad gräslök och persilja. Smaka ev. av med salt och svartpeppar.
- Fördela tofun på tortillasen och vik ihop. Om du vill så kan du använda de yttre bladlagren från en salladslök för att knyta om wrapsen! Servera gärna med söta cocktailtomater.

