Pommes Criss Cut blir bäst om du tillagar dem direkt från djupfryst. Värm ugnen till 210 grader över- och undervärme. Häll ut pommesen på en ugnsplåt och värm mitt i ugnen i ca 30-35 minuter eller tills de fått en fin färg. Rör gärna om efter halva tiden.
Skär kycklingen i små bitar och lägg i en skål tillsammans med filmjölk och låt marineras 15 minuter.
Blanda mjölet med alla kryddor och salt.
Hetta upp olja i en stor kastrull och låt oljan bli 180 grader.
Plocka ut kycklingen ur filmjölken och vänd runt i mjölblandningen. Fritera i omgångar tills bitarna är krispiga och gyllene (ca 2 minuter). Ta upp kycklingbitarna med hålslev och låt rinna av på hushållspapper.
Blanda ihop ingredienserna till majonnäsen.
Ta ut plåten med pommes och lägg över kimchi och ringla över hälften av majonnäsen. Toppa med skivad salladslök och koriander. Servera kimchifriesen tillsammans med kycklingen och resten av majonnäsen.