Pestosnurra med enkel tomatsoppa
Pestosnurra med enkel tomatsoppa
21 ingredienser
Fyll köket med en doft av nybakat bröd läckert fyllt med pesto. Blir tillsammans med en enkel och matig tomat- och grönsakssoppa en lyxig vardagsmiddag.


Se Zeina Mourtada laga receptet
Ingredienser
portioner
Pestosnurra
- 3 dl vatten, ljummet
- 0,5 dl olivolja (mild)
- 0,5 dl turkisk yoghurt
- ca 10 dl vetemjöl (gärna vetemjöl special)
- 30 g jäst
- 1,5 tsk salt
- 1,5 tsk strösocker
- ca 140 g pesto
Tomatsoppa
- 180 g pasta (gärna vongole)
- 2 förp konserverade körsbärstomater (á 400 g)
- 1 gul lök
- 2 klyftor vitlök
- 1 morot
- 2 selleristjälkar
- 2 msk tomatpuré
- 2 grönsaksbuljongtärningar
- ca 1,2 l vatten
- olivolja
- salt
- peppar
Till servering
- ca 40 g pesto
Gör så här
Pestosnurra
- Lägg alla ingredienser till degen i en bunke och arbeta degen i en bakmaskin i ca 10 minuter.
- Tillsätt mer mjöl om degen känns för kladdig. Täck bunken med en plastpåse och låt jäsa i rumstemperatur 1 timme, eller några timmar i kylen, 2-8 timmar.
- Mjöla ett bakbord ordentligt och kavla ut degen till en rektangulär platta. Bred på peston jämnt över hela degen. Rulla ihop till en längd och skär sedan längden i mitten på längden med en vas kniv. Fläta/tvinna ihop de båda delarna och snurra till dem lite så du får en fin marmorerad längd. Snurra sedan runt ihop den som en stor bulle. Lägg i en rund springform med avtagbar kant. Klä gärna formen med bakplåtspapper eftersom det kan läcka olja från peston. Täck med en bakduk och låt jäsa i ca 45 minuter i rumstemperatur.
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Ställ in brödet i ugnen och sänk värmen till 200 grader. Grädda i 35-40 minuter.
Tomatsoppa
- Skala och hacka lök och selleri i tärningar. Skala och riv morot fint. Skala och finhacka vitlök.
- Hetta upp olja i en gryta och stek lök, morot och selleri under omrörning tills de mjuknar lite. Vänd i vitlök och stek lite till. Tillsätt tomatpuré och fräs det hela ytterligare. Vänd i körsbärstomater på burk och vatten. Smula i buljong och blanda. Mosa tomaterna lite lätt med undersidan av en sked, Låt soppan koka på medelhög värme under lock i ca 25-30 minuter. Vänd sedan i pesto. Smaka av med salt och peppar. Låt soppan puttra utan lock i 10-15 minuter.
- Bjud soppan med det nybakade brödet.
Tips! Degen kan förberedas på morgonen och sen jäsa i kylen under dagen för att sen bakas ut och gräddas lagom till middagen.
