Paprika- och balsamicomarinerade grönsaker
Paprika- och balsamicomarinerade grönsaker
14 ingredienser
15 m + 1 h
En härlig bufférätt som passar till det mesta! Går att förbereda dagen innan och grönsakerna blir mer smakrika när de får marinera i dressingen. Variera genom att använda alla olika färger på paprika, aubergine, blomkål och lök.
Se Ulrika Davidsson laga receptet

Ingredienser
- 2 l champinjoner
- 225 g kronärtskockshjärtan, på burk
- 2 zucchini
- 2 gula paprikor
- 2 fänkål
- 0,5 msk olivolja
Paprikadressing
- 2 rostade paprikor, på burk [ca 0,5 burk]
- 1 klyfta vitlök
- 2 kvistar färsk bladpersilja
- 1,5 dl olivolja
- 0,5 dl balsamvinäger
- salt
- svartpeppar
- ev chiliflakes
Gör så här
- Gör först dressingen genom att mixa paprika, vitlök och persilja i en mixer eller i en matberedare. Tillsätt olja och vinäger och mixa till en jämn dressing. Smaka av med salt, peppar och ev lite chiliflakes.
- Skär champinjonerna i mindre bitar och lägg i en stor skål. Skölj av kronärtskockorna och blanda ner bland champinjonerna. Skär grönsakerna i mindre bitar.
- Hetta upp en stekpanna med olja och bryn squash, paprika och fänkål i några minuter. Låt svalna och blanda ihop med svampen. Häll över dressingen och blanda om ordentligt. Låt gärna marinera i 1 timme. Dekorera med persilja.