Kimchisallad med nudlar och zucchini
Kimchisallad med nudlar och zucchini
Av: Monica Eisenman
Från: Monica Eisenmans asiatiska nudlar och smårätter
16 ingredienser
1 h + 5 dagar
Kimchi är fermenterade grönsaker - oftast kål - och en oumbärlig ingrediens i det koreanska köket.
Sedan jag tog mod till mig och smakade kimchi har jag nästan alltid en burk som står och jäser i kylen. Tänk bara på att det tar fem dagar att göra kimchin men sedan håller den minst en vecka i kylen. /Monica
Ingredienser
Håll skärmen tänd
4 portioner
Kimchi
- 0,5 salladskål
- 0,5 dl salt
- 1 l vatten
Kryddblandning
- 2 msk koreansk chilipeppar eller red pepper flakes eller 2 msk cayennepeppar peppar och 2 msk paprikapulver
- 1 msk färsk ingefära, riven
- 2 msk vitlök, finhackad
- 2 msk fisksås (eller ostronsås)
- 1 msk strösocker
sallad
- 250 g äggnudlar
- 3 morötter
- 1 gul zucchini [ca 250 g]
- 1 grön zucchini [ca 250 g]
- 0,5 dl svarta och/eller vita sesamfrön
- 150 g böngroddar
- salt (efter smak)
- peppar (efter smak)
Gör så här
Håll skärmen tänd
- Skölj kålen och skär den i grova bitar. Lös upp saltet i vattnet i en stor skål och lägg i kålen. Lägg eventuellt en tallrik över som tyngd och låt stå i kylen över natten.
- Häll bort vätskan och skölj kålen länge och noggrant.
- Rör ihop kryddblandningen och blanda den med kålen. Packa kålen tätt i en stor burk. Sätt på ett tättslutande lock och låt stå först i rumstemperatur i 1 dygn och sedan i kylen i ca 4 dagar.
- Gör salladen genom att koka nudlarna enligt anvisningarna på förpackningen. Skölj dem i kallt vatten.
- Skala morötterna och strimla dem med potatisskalare. Strimla även zucchinin. Koka upp lättsaltat vatten och förväll morot och zucchini i ca 30 sekunder. Häll av vattnet och skölj grönsakerna i kallt vatten.
- Rosta sesamfröna på medelvärme i en torr stekpanna.
- Blanda kimchi, nudlar, morot, zucchini, böngroddar och sesamfrön. Salta och peppra efter smak.

