Kycklingklubbor i vitvinssås
Kycklingklubbor i vitvinssås
13 ingredienser
1,5 h
Smakrik gryta med kycklingklubbor, vitt vin, pancetta och svamp. Perfekt som en härlig helgmiddag.
Se Donal Skehan laga receptet

Ingredienser
portioner
- 1 msk olivolja
- 4 kycklingklubbor
- 15 g smör
- 150 g bacon, skuren i bitar (eller pancetta)
- 2 klyftor vitlök, hackade
- 1 gul lök, hackad
- 200 g svamp, kvartade [ca 10-15 champinjon]
- 2 kvistar färsk timjan
- 4,5 dl vitt vin
- 2,5 dl grädde
- färsk bladpersilja, hackad
- salt
- svartpeppar
Gör så här
- Placera en stor kastrull på hög värme på spisen och tillsätt olivolja.
- Lägg kycklingbenen i botten och bryn på alla sidor tills klubborna är gyllene. Ta upp kycklingen och lägg åt sidan på en tallrik.
- Sänk värmen något och tillsätt smöret. När det börjar skumma, tillsätt bacon och stek tills det blivit krispigt.
- Tillsätt vitlök och lök och stek i 3-4 minuter. Tillsätt svampen och stek i ytterligare 3 minuter.
- Lägg tillbaka kycklingen i grytan tillsammans med timjan och häll i det vita vinet. Koka upp och låt sjuda på låg värme i 45-50 minuter eller tills kycklingen är kokt hela vägen igenom.
- Vänd kycklingen efter halva tillagningstiden och ta bort fett eller skum som stiger till ytan på grytan. När kycklingen är kokt, plocka upp den och ställ åt sidan.
- Rör ner grädden, tillsätt en rejäl nypa salt och svartpeppar och låt sjuda i ytterligare 10 minuter eller tills såsen är har blivit lite tjockare.
- Lägg tillbaka kycklingen i grytan så att den kan värmas igenom och rör ner den hackade persiljan. Se till att maten är varm när du servera den vid bordet med ris eller pressad potatis.

