Bjud på en riktigt maxad korv med bröd till helglunch eller grillkväll. Osötad ketchup från Felix, senapsmajonnäs, picklad rödlök och rostad purjolök - mums!
Skala och skiva rödlöken tunt, gärna på mandolin. Blanda ättika, socker och vatten i en liten kastrull och låt koka upp. Rör om så allt socker löst sig och tillsätt sedan löken. Häll upp i en tättslutande burk och låt stå och dra fram till servering, men gärna någon timme.
Rostad purjolök
Sätt ugnen på 200 grader. Skiva purjolök och sprid ut på en plåt med bakplåtspapper tillsammans med olja. Strö över salt och rosta i ugnen tills löken fått fin färg och börjar bli krispig, ca 10-15 minuter. Ha lite koll så att den inte bränns och rör om på plåten några gånger under tiden.
Senapsmajonnäs
Blanda senap och majonnäs.
Servering
Grilla eller stek korven och servera med korvbröd, ketchup, senapsmajonnäs, picklad lök och rostad lök. Toppa eventuellt med lite färsk persilja om du önskar.