Lyxig fiskgratäng med västerbottensmos
Lyxig fiskgratäng med västerbottensmos
23 ingredienser
45 min
Laga och bjud på lyxigt god fiskgratäng med torskfilé som ugnsbakas med len citron- och dillsås och ett fylligt mos smaksatt med lagrad ost. Efter gratängen varit i ugnen toppas den med kräftstjärtar och middagen är komplett!


Se Catarina König laga receptet
Ingredienser
portioner
Västerbottensmos
- 900 g mjölig potatis
- 25 g smör
- 1 dl vispgrädde
- 1 dl mjölk (successivt)
- 1,5-2 dl Västerbottensost, riven
- 2 äggulor
- 1 tsk salt
- 2 krm vitpeppar
- 600 g torskfilé (eller annan vit fisk)
- salt
Citron- och dillsås
- 25 g smör
- 3 msk vetemjöl
- 1 msk fiskfond
- 2 dl vatten
- 1 dl mjölk
- 2 dl vispgrädde
- 0,5 dl färsk dill, finhackad
- 0,5 citron, finrivet skal och några droppar saft
- cayennepeppar (1 knivsudd)
- salt
- svartpeppar, nymalen
Topping
- 150-200 g kräftstjärt
- dillvippa
Gör så här
- Sätt ugnen på 200 grader över- och undervärme.
- Skala potatisen och koka i saltat vatten tills den är helt mjuk.
- Salta torskfiléerna och dela på hälften om de är stora. Låt dem stå och torrimma medan du fortsätter med resten.
- Smält smöret i en kastrull, dra bort från värmen och tillsätt mjöl, rör ihop. Tillsätt vatten, fiskfond och mjölk. Låt koka ihop försiktigt under omrörning. Tillsätt grädde när såsen har tjocknat.
- Vänd i finhackad dill och finrivet citronskal. Smaka av med lite citronsaft, salt och nymalen svartpeppar.
- Häll av vattnet från potatisen. Pressa potatisen genom en potatispress och tillsätt smör som fått smälta samman med grädde och riven Västerbottensost, rör ihop. Ha sedan i äggulorna och smaka av med salt och vitpeppar. Tillsätt mjölken successivt tills det blir en bra konsistens att spritsa. Den får inte bli för lös utan måste hålla ihop.
- Spritsa moset så som du önskar i en ugnssäker form längs kanterna. Lägg ned fiskbitarna i mitten och häll över såsen. Tillaga i ugnen ca 25 minuter tills gratängen blivit gyllene till färgen.
- Toppa gratängen med kräftstjärtar och dill.
