Kantarellrisotto med dill och hasselnötter

NYHET
Kantarellrisotto med dill och hasselnötter
Foto: TV4
Catarina König KM2023
Catarina König KM2023

Kantarellrisotto med dill och hasselnötter

14 ingredienser

En klassisk risotto fylld med smak av skog och höst på bästa tänkbara sätt. När risotton blivit sådär perfekt krämig läggs den upp och toppas med smörstekta kantareller och rostade hasselnötter. Krämigt, lyxigt och ändå enkelt nog för en vardag.

logo
Catarina König KM2023

Se Catarina König laga receptet

Ingredienser

portioner
  • 2 bananschalottenlökar
  • 1 klyfta vitlök
  • 1,2 l vatten
  • 3 msk koncentrerad svampfond (kantarell)
  • 2-3 msk olivolja
  • 3 dl arborioris
  • 3 dl vitt vin
  • 70 g parmesanost, riven
  • 300 g kantareller
  • 50 g smör
  • 1 msk färsk dill
  • 0,25 dl rostade hasselnötter
  • 25 g smör

Topping

  • parmesanost, riven

Gör så här

  1. Koka upp vatten och fond i en kastrull.
  2. Skala och finhacka bananschalotttenlök och vitlök.
  3. Fräs lök och vitlök mjuk och glansig i olja i en stekpanna, passa så det inte bränns. Tillsätt riset, låt fräsa ihop med löken.
  4. Gå i med vinet och låt det koka in i riset.
  5. Späd risotton med ca 1 dl buljong åt gången som får koka in i riset under konstant omrörning innan ny buljong tillsätts. Låt totalt småkoka under konstant omrörning i 20 minuter. Risotton skall inte vara för kompakt, och inte heller för lös, och riset skall ha en liten liten kärna kvar.
  6. Dra isär kantarellerna, förväll och fräs dem sedan i smör. Salta och peppra.
  7. Finhacka dillen och hacka de rostade hasselnötterna. Vänd ihop kantarellerna med dillen och nötterna.
  8. När risotton är klar, vänd i riven parmesan och smaka av med salt och nymalen svartpeppar samt en klick smör.
  9. Lägg upp risotton i halvdjupa tallrikar och toppa med kantarellerna som vänts upp med dill och rostade hasselnötter.
  10. Toppa med mer riven parmesan.