Jätteräkor och fisk med grönsaker
Jätteräkor och fisk med grönsaker
11 ingredienser
En lättlagad och mycket smakrik fiskrätt, kryddad med chili och kokosmjölk. Receptet kommer från Moçambique där man använder mycket kokosmjölk i maten. Du kan med fördel använda ett djupfryst fiskblock. Servera med kokt ris.
I Sverige har det skrivits en hel del om de många negativa konsekvenser som odlingen av stora tropiska räkor orsakar. Läs mer här »
Ingredienser
portioner
- 500 g torskfilé
- 4-6 jätteräkor
- 1 gul lök
- 2 gröna paprikor
- 2-3 msk olivolja
- 2 tomater, skalade och hackade
- 1,5 tsk salt
- 1 tsk malen koriander
- 0,5 tsk gurkmeja
- 1 tsk röd spansk peppar, finhackad
- 1 dl kokosmjölk, på burk
Gör så här
- Sätt ugnen på 225°. Skär fisken i 3 cm stora bitar och dela scampin i halvor. Skala och hacka löken. Kärna ur och hacka paprikorna och den spanska pepparen. Skala och hacka tomaterna.
- Hetta upp oljan till medelvärme i en stekpanna. Lägg i lök och paprika. Fräs den i 5 minuter. Tillsätt tomater, hälften av saltet, koriander, gurkmeja, pepparfrukt och kokosmjölk. Låt det koka upp.
- Salta fisken och jätteräkorna och lägg det i en ugnssäker form. Häll över grönsakssåsen och ställ in fatet i nedre delen av ugnen i 15-20 minuter.

