Höstkyckling med svamp
Höstkyckling med svamp
11 ingredienser
Till den här rätten går det bra att servera kokt potatis, ris eller pasta.
Ingredienser
portioner
- 1 hel kyckling, 1 1/2 kg med inkråm
- 200 g rökt sidfläsk
- 5 schalottenlökar
- 5 dl kantareller
- 2 msk neutral olja
- 2 tsk kinesisk soja
- 1 tsk salt
- 1 krm svartpeppar
- 1 dl sherry
- 2 dl hönsbuljong
- 2 tsk potatismjöl, + lite vatten
Gör så här
- Sätt ugnen på 175 grader. Stycka kycklingen i 8 delar och skär lever och hjärta i små bitar. Lägg i en smord, ugnssäker form tillsamman med halsen. Skala schalottenlökarna och ansa svampen. Skär sidfläsket i grova tärningar. Rör samman olja, soja, salt och peppar. Lägg kycklingbitarna i formen med skinnsidan upp. Pensla dem runt om med sojablandningen. Lägg löken, fläsktärningarna och svampen i formen och häll över och sherryn.
- Ställ in formen i ugnen cirka 15 minuter. Ös med skyn och spä med lite buljong om det behövs. Stek ytterligare cirka 20 minuter eller tills kycklingen är genomstekt. Köttsaften i låret ska vara klar och genomskinlig. Lägg svamp, lök, fläsktärningar och kycklingbitar på varmt serveringsfat och täck med folie.
- Häll buljongen i formen och vispa ur väl. Sila skyn i en kastrull, koka upp och red med potatismjölet utrört i lite vatten. Krydda med salt och peppar. Hetta upp såsen och ta av den från värmen. Slå den över kycklingen och servera genast.

