Helenas heta morotssoppa

Foto: TV4
Helenas heta morotssoppa
9 ingredienser
10 min
En kryddig och enkel morotssoppa som går fort att vispa ihop! Serveras med parmesanostgratinerade green shells.
Servera gärna utan sked men med en grisini på sidan så man dricker soppan och rör med grisinin ett mysigt och annorlunda sätt att servera.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
- 4 morötter (stora)
- 0,5 l vatten
- 1 hönsbuljong
- 0,5 tsk sambal oelek
- 2 dl vispgrädde
- 2 dl yoghurt
- 1-2 msk honung
- 8 green shell musslor
- 1 förp parmesanost
- 1 citron, saft
Gör så här
Soppa
- Stek morötterna i smör eller olja för att få fram smaken, koka upp vatten och buljong och ha morötter och sambal oeleken.
- Koka tills morötterna är riktigt mjuka.
- Mixa med stavmixer och lägg i 2 dl grädde.
- Smaka av med salt och peppar och eventuellt lite mer sambal oelek om du vill ha mer sting på soppan!
- Blanda yoghurt med honung, häll soppan i vackra glas och klicka på yoghurten och dekorera med någon färsk ört.
Parmesanostgratinerade Green shells till soppan
- Lägg musslorna på en plåt salta peppra och pressa på citron.
- Riv sedan rikligt med parmesanost på och in mitt i ugnen på 220 grader några minuter, bara tills dom fått färg.
Vintips från Helena:
Jules Muller Pinot Gris (71134 95.-)