Crème caramel
Crème caramel
7 ingredienser
En av världens mest älskade efterrätter. Det ska vara generöst med karamell i formen och äkta vanilj i smeten. Puddingen gräddas i sitt vattenbad tills den precis har stelnat och konsistensen är lika len som smaken.
Ingredienser
portioner
- 2 dl strösocker
- 0,75 dl vatten
- 1 vaniljstång
- 4 dl mjölk
- 1 dl vispgrädde
- 3 ägg
- 1 äggula
Du behöver också:
- små ugnssäkra portionsformar
Gör så här
- Sätt ugnen på 175°. Smält sockret i en ren och torr stekpanna på måttlig värme under omrörning. Tillsätt vattnet och koka till en brun glasyr. Fördela genast glasyren i de ugnssäkra formarna av porslin och vrid runt så att de blir helt glaserade invändigt. Värm glasyren under arbetet om den stelnar.
- Koka upp grädde och mjölk med den kluvna vaniljstången. Ta av kastrullen från värmen. Ta upp vaniljstången. Vispa upp ägg och äggula. Häll gräddmjölken i äggblandningen under vispning.
- Häll smeten i den glaserade formen. Grädda i vattenbad i ugnen tills äggsmeten precis har börjat stelna, 30–40 minuter. Kyl formarna och lossa med en liten vass kniv utefter kanten innan crèmen slås upp.

