Busenkel marängtårta med bara bär och grädde

POPULÄRT
BOB Busenkel marängtårta med bara bär och grädde
Foto: Köket.se

Busenkel marängtårta med bara bär och grädde

8 ingredienser

1 h 30 min

Marängtårta är en riktig favorit till midsommar och sommarens festligheter. Såhär gör du en riktigt enkel och god variant med jordgubbssylt, vispad grädde och jordgubbar.

Tips! Vill du göra det ännu enklare? Köp färdiga marängbottnar så har du tårtan färdig på bara 5 minuter!

BOB Jordgubbssylt
BOB jordgubbssylt refill 2026

BOB Jordgubbssylt

Med härliga solmogna bär är BOB sylt en favorit hos de flesta barnfamiljer.

Läs mer

Ingredienser

Håll skärmen tänd
portioner

Marängbottnar

  • 8 äggvitor
  • 4 dl strösocker
  • 2 msk majsstärkelse
  • 2 tsk ättiksprit 12 %

Servering

  • 2 dl BOB Jordgubbssylt
  • 5 dl vispgrädde
  • 1 l jordgubbar, delade
  • 1 knippe färsk citronmeliss (eller färsk mynta)

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Sätt ugnen på 140 grader.
  2. Vispa äggvitorna till ett hårt skum. Rör ner socker och vispa marängen tills den är glansig och toppig. Vispa sedan ner maizena och ättikssprit.
  3. Bred ut marängen på två klädda plåtar och forma till cirklar. Grädda i 1 h 15 minuter och stäng sedan av värmen. Låt gärna pavlovan stå kvar ett par timmar i ugnen eller över natten.
  4. Bred ut ca 1 dl jordgubbssylt på den ena marängbotten. Vispa grädden fluffig och bred ut hälften över sylten.
  5. Lägg på den andra botten. Lägg ett till lager sylt och grädde på toppen. Toppa med jordgubbar och lite citronmeliss.
TIPS!
Fler tips från BOB!
BOB Rabarbervåfflor med vaniljkräm och jordgubbssylt utan produkt

Fler tips från BOB!

Pannkakor, våfflor, bakverk och lekfulla tips! Här hittar du fler recept från BOB.

Läs mer