Blomkålssoppa med friterad kapris
Blomkålssoppa med friterad kapris
13 ingredienser
En mjuk och krämig soppa toppad med friterad kapris som ger en spännande touch.
Ingredienser
- 1 blomkål
- 1 gul lök
- 1 klyfta vitlök
- 2 msk olivolja
- 1 l hönsbuljong (eller grönsaksbuljong)
- 0,5 dl färsk timjan
- 200 g färskost
- salt
- svartpeppar
Friterad kapris
- 1 dl kapris
- olivolja
Topping
- färsk timjan
- olivolja
Gör så här
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Dela blomkålen i buketter. Skala och hacka lök och vitlök. Lägg allt på en plåt klädd med bak- plåtspapper. Ringla över olivolja och blanda runt. Rosta i cirka 20 minuter eller tills blom- kålen fått fin färg.
- Koka upp buljongen i en kastrull. Finhacka timjan och tillsätt den i buljongen. Lägg i den rostade blomkålen och löken. Sjud på låg värme i cirka 30 minuter tills blomkålen är riktigt mjuk.
- Ha i färskosten och mixa soppan slät med en stavmixer eller i en matberedare. Smaka av med salt och peppar.
- Låt kaprisen rinna av ordentligt. Hetta upp olivolja i en stekpanna. När oljan är varm, lägg i kaprisen och rör om då och då. Stek i några minuter och låt kaprisen rinna av på ett hushållspapper.
- Toppa soppan med färsk timjan, friterad kapris och olivolja.