Bakad chokladmousse med vaniljglass, äppelkräm och kanderade hasselnötter
Bakad chokladmousse med vaniljglass, äppelkräm och kanderade hasselnötter
25 ingredienser
4 h
En farligt god dessert, om jag får säga det själv. Den lätta choklad moussen bryts perfekt mot de kanderade nötterna. Du som älskar choklad måste bara prova den. Dessutom glutenfri!
PLANERING:
Börja med VANILJGLASSEN. Medan glassen körs i glassmaskinen gör du den B A K A D E CHOKLADMOUSSEN. Medan moussen bakas så gör du ÄPPELKRÄMEN. Så fort den är i kylen så gör du KANDERADE HASSELNÖTTER.
Ingredienser
Vaniljglass
- is, till ett vattenbad
- 350 g mjölk, 3% (3,5 dl)
- 250 g vispgrädde (2,5 dl)
- 40 g glykos (2 msk)
- 180 g strösocker (2 dl)
- 1 vaniljstång, frön från och stången
- 90 g äggula (5–6 st)
- 3 g salt (0,5 tsk)
Bakad chokladmousse
- 175 g vispgrädde (1 3⁄4 dl)
- 220 g ägg (ca 4 st)
- 90 g strösocker (knappt 1 dl)
- 335 g mörk choklad, 65 %
- 1 vaniljstång
- 100 g vatten (1 dl)
- 3 g salt (0,5 tsk)
- 5 g espressopulver (1 tsk)
Äppelkräm
- 400 g äpple (4–5 stora)
- 1 kg vatten, kallt (1 liter)
- 4 g askorbinsyra (1 krm)
- 145 g strösocker
- 15 g vatten (1 msk)
- 60 g honung (3 msk)
Kanderade hasselnötter
- 65 g hasselnötter (1 dl)
- 5 g äggvita (1 tsk)
- 15 g strösocker (1 msk)
Gör så här
Vaniljglass
- Fyll en rostfri bunke med lika delar is och kallt vatten. Ställ åt sidan.
- Koka upp mjölk, grädde och glykos med hälften av sockret i en kastrull.Ta av från värmen, tillsätt fröna från vaniljstången och stången och låt dra i minst 15 minuter. Ju längre tid desto intensivare vaniljsmak.
- Vispa äggulorna med resten av sockret.
- Häll den uppkokade gräddmjölken över äggulorna och vispa ihop ordentligt. Häll tillbaka alltsammans i kastrullen och värm till 84 grader under konstant omrörning.
- Sila ner blandningen i en bunke, gärna av rostfritt stål. Tillsätt saltet.
- Kyl ner smeten till 4–8 grader över kallvattenbadet. Rör om emellanåt. Mixa smeten slät med en stavmixer och kör den i glassmaskin.
Bakad chokladmousse
- Värm ugnen till 130 grader, varmluftsfunktion. Fyll en långpanna till hälften med vatten, ställ in den i ugnen och stäng luckan. Klä en springform med bakplåtspapper både i botten och längs sidan.
- Vispa grädden. Ställ den i kylen tills den ska användas.
- Vispa ägg och socker till tredubbel storlek.
- Hacka chokladen. Smält den antingen i en rostfri skål över en kastrull med kokande vatten eller i mikrovågsugn på halv effekt.
- Dela vaniljstången på längden och skrapa ur fröna. Koka upp vattnet i en kastrull och tillsätt salt, vaniljfrön och espressopulver. Vispa ordentligt. Häll det kokande vattnet över chokladen och mixa med en stavmixer till en slät kräm. Vänd i äggskummet och blanda tills hela smeten har samma färg. Tillsätt till sist grädden och vänd runt igen.
- Häll smeten i formen och ställ den i den vattenfyllda plåten i ugnen. Öppna och stäng luckan snabbt för att inte släppa ut för mycket ånga. Baka i 20 minuter, öppna luckan och släpp ut ångan. Stäng luckan och baka i ytterligare 20 minuter.
- Öppna luckan igen och släpp ut ångan. Stäng av ugnen och låt moussen stå kvar i ytterligare 25 minuter med ugnsluckan på glänt.
- Ta ut moussen, lägg en tallrik över formen och vänd den uppochner. Låt moussen stå i minst 10 minuter före servering under formen. Servera med glass eller lättvispad grädde.
Äppelkräm
- Värm ugnen till 130 grader, varmluftsfunktion.
- Skala och dela äpplena i fyra klyftor var. Ta bort kärnhuset. Lägg äppelklyftorna i en bunke med 1 liter vatten och askorbinsyran.
- Häll av vattnet och lägg äppelklyftorna i en ugnsform. Häll 1 msk vatten i formen och strö över socker. Täck formen med plastfolie och baka äpplena i 30–35 minuter. Ta ut ur ugnen och låt svalna utan att ta bort plasten.
- Häll av eventuell vätska och mixa äpplena med honungen till en slät puré. Sila purén i ett kaffefilter över en skål. Fyll en spritspåse med krämen och förvara i kylen.
Kanderade hasselnötter
- Värm ugnen till 180 grader, varmluftsfunktion.
- Rosta nötterna på en plåt med bakplåtspapper i cirka 8 minuter.
- Fukta nötterna med äggvitan och sockret i en skål och sprid ut dem på en plåt med bakplåtspapper. Sänk ugnsvärmen till 170 grader och rosta i cirka 10 minuter.