Skånsk äppelkaka med vaniljsås

Skånsk äppelkaka med vaniljsås

Skånsk äppelkaka med vaniljsås

Av: Mikael Schedin

Från: Nyhetsmorgon

15 ingredienser

45 m

Skånsk äppelkaka görs på kavring och är en riktigt god dessert att njuta av nu i höst. Servera den med hemgjord vaniljsås så kan det bli succé!

Se Mikael Schedin laga receptet

logo

Ingredienser

Håll skärmen tänd
4 - 6 portioner

Skånsk äppelkaka

  • 250 g kavring
  • 200 g ströbröd
  • 250 g smör
  • 1 tsk malen kanel
  • 1 vaniljstång
  • 1 kg äpple
  • 0,5 dl strösocker
  • 0,5 dl vatten
  • 0,5 citron, saften
  • 2 msk strösocker (eller farinsocker att toppa med)

Vaniljsås

  • 1 vaniljstång
  • 2 dl vispgrädde
  • 2 dl mjölk, 3%
  • 3 äggulor
  • 0,5 dl strösocker

Gör så här

Håll skärmen tänd

Skånsk äppelkaka

  1. Mixa kavringen till smulor och blanda med ströbrödet.
  2. Värm upp en stekpanna och bryn smöret gyllenbrunt. Stek brödet ett par minuter i smöret och smaksätt med kryddorna.
  3. Skala och kärna ur äpplena samt skär dem i grova bitar. Lägg äpplena i en kastrull med socker, vatten och citronjuice. Koka mjukt till en tät kompott.
  4. Sätt ugnen på 175 grader.
  5. Varva det stekta brödet med äppelkompotten i en form och avsluta med lite socker och smör på toppen.
  6. Baka i ugnen på 175 grader i cirka 20–25 minuter.

Vaniljsås

  1. Dela vaniljstången på längden och skrapa ur fröna.
  2. Lägg både frön och vaniljstång i en kastrull med vispgrädde och mjölk. Låt koka ihop under omrörning i 5 minuter. Ta upp vaniljstången och låt gräddkoket svalna.
  3. Vispa äggulor och strösocker fluffigt.
  4. Rör ner i det avsvalnade gräddkoket i äggsmeten och värm upp allt försiktigt under vispning tills det tjocknar. Den får inte koka, då skär den sig. När den tjocknat låter du den svalna.