Porterbräserade rullader med smörkokta morötter

NYHET
Porterbräserade rullader med smörkokta morötter
Foto: TV4
Albin Edberg Köket 2025
Albin Edberg Köket 2025

Porterbräserade rullader med smörkokta morötter

27 ingredienser

1 h 15 min

En klassisk portergryta i modern tappning! Rullader av lövbiff får sjuda i porter och serveras i en mustig, krämig sås med svartvinbärsgelé. Med pressad potatis, smörkokta morötter och stekt svamp blir det en härlig höstmiddag.

Ingredienser

Håll skärmen tänd
4 portioner

Porterbräserade rullader

  • 800 g lövbiff
  • 1 dl vetemjöl
  • 1 msk rapsolja
  • 2 msk smör
  • 2 gula lökar
  • 1 klyfta vitlök
  • 3 lagerblad
  • 1 tsk svartpepparkorn
  • 2 dl vatten
  • 50 cl porter
  • 2 msk koncentrerad kalvfond
  • 3 dl vispgrädde
  • 3 msk svartvinbärsgelé
  • tandpetare
  • salt

Smörkokta morötter

  • 500 g morot
  • 5 dl vatten
  • 100 g smör
  • 1 kruka färsk gräslök
  • salt
  • svartpeppar

Stekt svamp

  • 250 g champinjoner
  • 2 msk smör
  • 1 msk rapsolja
  • salt
  • svartpeppar

Servering

  • 800 g mjölig potatis
  • 1 kruka färsk kruspersilja

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Lägg ut lövbiffen på en skärbräda och krydda med salt. Rulla ihop till rullader och fäst med tandpetare. Vänd rulladerna i vetemjöl.
  2. Hetta upp en vid gryta med olja och smör. Bryn rulladerna runt om tills de fått fin färg.
  3. Skala och klyfta under tiden den gula löken. Skala och krossa vitlöken. Lägg lök och vitlök i grytan tillsammans med lagerblad och svartpepparkorn. Tillsätt vatten, porter och kalvfond.
  4. Sänk värmen, lägg på lock och låt sjuda i ca 45 minuter, eller tills köttet är mört och tandpetarna lätt lossnar.
  5. Skala och koka potatisen mjuk. Låt den ånga av och pressa sedan med potatispress. Ställ åt sidan under lock. Bryn smöret och finhacka persiljan.
  6. Kvarta champinjonerna. Hetta upp en stekpanna med smör och olja och bryn svampen runt om tills den fått fin färg. Krydda med salt och svartpeppar.
  7. Skala morötterna och skär dem i grova bitar. Koka upp vatten och smör i en kastrull. Smaka av med salt och svartpeppar och koka morötterna mjuka utan lock. Finhacka gräslöken och blanda ner i kastrullen.
  8. Lyft upp kött och lök ur grytan. Tillsätt grädde och svartvinbärsgelé och låt såsen koka upp. Smaka av. Ta bort tandpetarna från rulladerna och lägg tillbaka kött och lök i grytan.
  9. Blanda den pressade potatisen med brynt smör och hackad persilja.
  10. Servera portergrytan med pressad potatis, stekt svamp och smörkokta morötter.