Petit choux fylld med krabbröra
Petit choux fylld med krabbröra
20 ingredienser
1 h 30 m
Petit choux fylld med krabbröra blir en riktigt smaklig rätt att servera till helgens middag eller fest.
Ingredienser
stycken
Petit choux
- 125 g mjölk [1,25 dl]
- 125 g vatten [1,25 dl]
- 125 g osaltat smör
- ca 1 krm salt
- ca 1 krm strösocker
- 150 g vetemjöl
- 250 g ägg [5 st]
Citronaioli
- 1 citron, zest
- 0,5 citron, saften
- 1 äggula
- 1 tsk salt
- 0,5 klyfta vitlök
- 6 dl olivolja
- 0,5 dl kärnmjölk
Krabbröra
- 1 dl stjälkselleri, hackad
- 1 chilifrukt, hackad och kärnfri
- 100 g krabbkött
- 1 dl persilja
- 1 dl mynta
- 1 dl koriander
Gör så här
Petit choux
- Koka upp alla ingredienser utom mjöl och ägg. Ta av kastrullen från värmen precis när det börjar koka.
- Sikta ner mjölet i kastrullen och rör kraftigt. Ställ tillbaka kastrullen på den varma plattan och fortsätt röra tills smeten är kompakt, glansig och släpper från kanten. Häll över i en ren skål.
- Blanda ner äggen, ett i taget, under kraftig omrörning. Varje ägg ska arbetas in ordentligt innan nästa tillsätts. När smeten rinner från sleven är den klar.
- Häll petit choux-degen i en spritspåse med rund tyll och spritsa en ringar på en plåt med bakplåtspapper, 10 stycken per plåt.
- Grädda i cirka 15 minuter på 190 grader. Öppna sedan luckan och låt dem svalna med öppen dörr
- Dela ringen på hälften när den är helt kall och spritsa på hasselnötskrämen i service.
Citronaioli
- Zesta en citron i en kopp och tillsätt saften från en halv citron.
- Blanda en äggula i en bunke tillsammans med ca 4 droppar citron, salt och vitlök. Vispa runt till en jämn smet.
- Häll i olivoljan i en jämn och smal stråle samtidigt som du vispar kraftigt. Här vill vi skapa en emulsion. Alltså att vätska och fett ska gå ihop till en sås.
- Efter ca en dl olivolja kan du addera ytterligare några droppar citron. Detta görs för att emulsionen ska ha rätt mängd vätska så att den inte skär sig.
- Efter att du fått ner ca 4 dl olivolja kan du addera kärmjölken.
- Vispa ner resterande av oljan fortfarande i en jämn och fin stråle. Addera det sista av citronen och smaka av.
Krabbröra
- Mixa citronaiolin med selleri och chili. Blanda ner krabbköttet. Mixa örterna för sig. Fyll sedan bakelserna med röran och örtmixen.
