Pastasallad med lax och sockerärter
Pastasallad med lax och sockerärter
20 ingredienser
Halstrade kuber av lax är gott i sallad. Till den milda laxen krävs sallatssorter med karaktär och smak, till exempel roman, rucola och ekblad. Denna rätt är även mycket vacker, med allt det gröna till de svagt rosafärgade laxkuberna.
Ingredienser
portioner
- 500 g laxfilé
- 500 g skruvmakaroner
- 500 g blandade gröna salladsblad
- 200 g sockerärtor
- 1 knippe grön sparris
- 3 salladslökar
- 0,5 gurka
- 0,5 grön zucchini
- 1 klyfta vitlök
- olivolja
- salt
- vitpeppar
Vinägrett:
- 1 dl olivolja
- 2 msk vitvinsvinäger
- 1 msk svensk senap
- 1 tsk citron, pressad
- salt
- vitpeppar
Till servering:
- brödkrutonger
- Västerbottensost, riven
Gör så här
- Vinägrett: Blanda salt, peppar och vinäger och vispa ner pressad citron, senap och olja.
- Koka pastan enligt anvisningen på paketet och låt den rinna av. Skär vårlök, gurka och zucchini- strimlor och sparrisen i bitar. Koka upp lättsaltat vatten och sjud sparris och sockerärter 1 minut. Låt dem rinna av. Blanda sparris, sockerärter, pasta, vårlök, gurka och zucchini med vinägretten.
- Skär laxen i kuber. Skala och hacka vitlöksklyftan fint och fräs den i olja. Halstra laxkuberna och krydda dem med salt och peppar. Arrangera sallatsbladen på ett serveringsfat. Fördela salladsblandningen ovanpå. Strö till sist över vitlök och laxkuber. Servera med brödkrutonger och riven ost.

