Pasta alla Zozzona

NYHET
Pasta alla Zozzona
Foto: TV4
Dante Zia Kökets middag 2023 NY
Dante Zia Kökets middag 2023 NY

Pasta alla Zozzona

9 ingredienser

Italiensk kärlek i en pastatallrik där guanciale, salsiccia och tomater kokas samman till en enkel sås som blandas med rigatoni. En kräm av äggulor och pecorino ger pastan sin konsistens och avslutar rätten. Resultatet blir som en kombo av de italienska pastaklassikerna carbonara och amatriciana.

Ingredienser

portioner
  • ca 200 g guanciale, strimlad (eller pancetta)
  • ca 300 g färsk salsicciakorv
  • 1 burk hela konserverade tomater (à ca 400 g)
  • 2-3 msk olivolja
  • 4 äggulor
  • 1 dl pecorinoost, fint riven
  • 400 g rigatoni
  • 0,5 dl pecorinoost, fint riven (att vända ner på slutet)
  • salt

Gör så här

  1. Koka pastavatten i en stor kastrull och salta generöst.
  2. Fräs guanciale och salsiccia i olivoljan på medelvärme tills fettet börjar smälta. Höj sedan värmen och stek tills köttet fått fin färg.
  3. Tillsätt tomaterna (krossa dem lätt med en slev) och låt såsen sjuda på låg värme i 10–15 minuter.
  4. Rör ihop äggulor och pecorinoost i en skål. Tillsätt en liten skvätt av det varma pastavattnet och vispa till en len och krämig ostkräm.
  5. Koka pastan al dente, spara ca 2 dl pastavatten.
  6. Blanda pastan med tomatsåsen i pannan. Ta av från värmen.
  7. Tillsätt ägg- och ostkrämen och rör snabbt ihop så att pastan blir krämig. Späd vid behov med lite pastavatten för perfekt konsistens.
  8. Avsluta med att vända ner resterande pecorinoost. Servera direkt, gärna med extra pecorino och nymalen svartpeppar.