Parfait med hallon och vit choklad

Foto: Tv4
Parfait med hallon och vit choklad
9 ingredienser
15 m + tid i frysen
Parfait med hallon och vit choklad passar perfekt som en festlig dessert eller efterrätt!
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig, och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
- 200 g vit blockchoklad
- 2 ägg
- 200 g hallon (färska eller tinade frysta)
- 1 dl florsocker
- 1 äggula
- 6 dl vispgrädde
Garnering:
- färska hallon
- choklad, flisad och gärna både mörk och vit
- citronmelissblad, för dekoration
Gör så här
- Smält chokladen varsamt i vattenbad, ca. 10 min. – se upp så den inte blir alltför varm, den ska bara smälta. Rör i äggen ett i taget och låt svalna.
- Kör hallonen till puré i mixer eller matberedare. Rör i florsocker och äggula.
- Vispa grädden, inte alltför hårt. Rör ner hälften av grädden i chokladsmeten – börja med några matskedar, fyll sedan på med resten. Rör ner andra hälften i hallonpurén.
- Häll först hallongrädden i en form, gärna med löstagbar kant och ställ in formen i frysen i 1 tim. (Parfaiten blir lättare att få snygg ur formen om du fodrar formen med plastfolie).
- Efter 1 tim. i frysen häller du i chokladgrädden och låter formen stå i frysen i minst 4 tim. Hit kan förberedas. Själv kommer jag att använda portionsglas i stället för form.
- Ta fram desserten en drygt en halvtimme före servering. Garnera med färska hallon, flisad choklad och citronmelissblad.